Muzeum POLIN

W czasie pandemii diametralnie zmienia się nasza rzeczywistość. Rytm dnia staje się zupełnie inny. Mamy ograniczony dostęp do rozrywki, a oknem na świat staje się ekran naszego komputera. Na szczęście kiedy my zamykamy się w domach, inni jeszcze bardziej otwierają się dla nas.

Tym razem zapraszamy Was do POLIN https://www.polin.pl/pl,  Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Muzeum jest nowoczesną instytucją kultury ukazującą 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest  miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, zmierzyć się ze stereotypami i stawić czoła współczesnym zagrożeniom, takimi jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. Muzeum  przyczynia się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów. Zbiory Muzeum Historii Żydów Polskich służą przybliżaniu przeszłości i wskazują drogi ku przyszłości. POLIN posiada bogaty i zróżnicowany zbiór ponad trzech tysięcy muzealiów związanych z dziedzictwem żydowskim. Najliczniej reprezentowane są pamiątki historyczne, obejmujące fotografie, pocztówki, druki, ulotki, dokumenty osobiste i historyczne, płyty gramofonowe oraz przedmioty użytkowe, za którymi często kryją się niezwykłe, wzruszające historie darczyńców.

Czas pandemii to wielkie wyzwanie dla całego środowiska edukacyjnego. Muzeum POLIN przygotowało niezwykle elastyczną ofertę zajęć, tak aby pasowała ona do różnych scenariuszy pandemii w Polsce. POLIN zaprasza więc do zwiedzania wystaw wirtualnych.  Na niedzielnych warsztatach dla dzieci i rodzin proponuje aktywności łączące ze sobą elementy zabawy, ruchu, wiedzy i działań twórczych również w  formule online. W ofercie znalazły się prowadzone zarówno metodami warsztatowymi przez edukatorów i edukatorki, jak i w formie spotkań z przewodnikami na wystawach Muzeum również online.

Za kilka dni, POLIN, po raz dziewiąty, organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Jest to akcja mająca na celu upamiętnienie wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku. W tym roku, w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, Muzeum chce dodatkowo podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku. W tym dniu będą miały swoją premierę specjalnie przygotowane na tę okoliczność słuchowiska i filmy.  Muzeum zachęca w tym dniu do udostępnienie treści publikowanych POLIN na stronach internetowych i mediach społecznościowych oraz dodawanie hasztagów: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile.

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania muzeum oraz do wzięcia udziału w akcji Żonkile.

Nauczyciele bibliotekarze