Szkolny Klub Europejski ponownie w stolicy

Czterech uczniów naszej szkoły po raz kolejny odwiedziło stolicę. Wyjazd do Warszawy był nagrodą za zwycięstwo w Turnieju Debat Oksfordzkich zorganizowanym przez Europe Direct w Ostrowie Wlkp. Antoni Czebatura, Bartek Nabzdyk, Michał Snadny i Norbert Szychowiak wraz z opiekunem zostali zaproszeni na wizytę studyjną w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce połączone ze zwiedzaniem interaktywnej wystawy Europa Experience.

Zebraną młodzież przywitał dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Bartłomiej Balcerzyk. Omówił on działania Komisji Europejskiej i jej wyzwania, którymi są m.in. cyberbezpieczeństwo czy Zielony Ład. Uczniowie zapoznali się również z ofertą Komisji skierowaną do młodych osób, np. z Europejskim Korpusem Solidarności.

Następnie Jacek Wasik z Biura Parlamentu Europejskiego przedstawił zebranym prezentację na temat przeprowadzonych 9 czerwca wyborów do Parlamentu Europejskiego i struktury frakcji politycznych w obecnej kadencji tej instytucji. Po wysłuchaniu ciekawych prelekcji młodzież wzięła udział w interaktywnej grze, w której wcielała się w role europosłów, wykonując ich codzienne obowiązki służbowe i podejmując ważne dla Europejczyków decyzje.

Następnego dnia zwiedziliśmy Stare Miasto w Warszawie oraz Muzeum Katyńskie. Wizyta w stolicy dostarczyła nam wielu ciekawych, niezapomnianych wrażeń.

Tekst i fot. KSz