Koronawirus – czy jest się czego bać?

Pierwsze doniesienia o nowym wirusie pojawiły się dwa i pół miesiąca temu, wtedy niewiele osób się tym przejęło .Dziś wirus SARS-CoV-2 zbiera żniwo na całym świecie . Każdego dnia pojawiają się nowe doniesienia o rosnącej liczbie osób zakażonych wirusem, a także zwiększającej się liczbie ofiar śmiertelnych. Koronawirus jest już w 186 krajach. Sytuacja jest na tyle poważna, że Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię. W  Polsce w  dniu 20.03.2020r został wprowadzony  stan epidemii . Ma to skuteczniej zapobiegać rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2, a oznacza dodatkowe ograniczenia i zasady, także w obszarze kwarantanny.

Koronawirus – czym jest? Dlaczego koronawirus jest groźny?

Koronawirus, który został wykryty w Wuhan otrzymał nazwę SARS-CoV-2. Natomiast choroba, którą wywołuje, została nazwana COVID-19.  I ona właśnie  mrozi krew w żyłach wszystkim ludziom na świecie.

Jakie są pierwsze objawy koronawirusa?

Pierwsze objawy infekcji koronawirusem COVID 2019 występują zwykle 2-10 dni po kontakcie z wirusem, bywa że do 24 dni. Na co zwrócić uwagę ?

WHO wskazuje, że najczęstszymi objawami COVID-19 są: gorączka, zmęczenie, trudności z oddychaniem oraz suchy kaszel, , bóle mięśni.

Nietrudno zauważyć, że objawy zarażenia koronawirusem nie są zbyt specyficzne i łatwo pomylić je z innymi, mniej narażonymi na powikłania infekcjami. Stąd też, z biegiem prowadzonych badań, wyszczególniane są kolejne symptomy, dzięki którym można rozpoznać chorobę koronawirusową. Pojawiają się one jednak później lub gdy koronawirus na dobre zagości w organizmie zarażonego, a w  poważniejszych przypadkach infekcja może powodować :  zapalenie płuc,  ostry zespół oddechowy i niewydolność nerek.

Koronawirus – objawy. Koronawirus a wpływ na organizm

Mimo że koronawirus głównie powoduje schorzenia układu oddechowego, okazuje się, że ma on wpływ nie tylko na tę część ludzkiego organizmu. Jest to na tyle silny wirus, że może także wpływać na inne  układy, np. pokarmowy, nerwowy, sercowo-naczyniowy i wzrokowy.

Mogą  też pojawić się przypadki, w których pacjent nie będzie wykazywał objawów związanych z układem oddechowym, np.  kaszel , duszności, ale może zauważyć u siebie zmęczenie, brak apetytu, nudności, biegunka czy wymioty. Do listy tej dochodzą także objawy neurologiczne – ból głowy, kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej. Może się także pojawić zapalenie spojówek, ból kończyn lub ból mięśni dolnej części pleców.

Koronawirus a grypa. Jak odróżnić koronawirusa od grypy i przeziębienia?

Ze względu na podobieństwo objawów, zarażenie koronawirusem może być  przez  pacjentów mylone z grypą lub przeziębieniem.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że dany objaw jest oznaką zarażenia koronawirusem, a nie grypą?

 • Gorączka – jest charakterystyczna dla obu chorób
 • Ból głowy – częściej pojawia się w przypadku grypy niż COVID-19
 • Suchy kaszel – charakterystyczny dla obu chorób
 • Bóle mięśni – częściej pojawia się w przypadku grypy niż COVID-19
 • Katar i zatkany nos – rzadziej pojawia się w przypadku koronawirusa, czasami w przypadku grypy
 • Kichanie – rzadko w obu przypadkach
 • Biegunka – rzadko w obu przypadkach
 • Ból gardła – podobny stopień prawdopodobieństwa w przypadku obu chorób
 • Zmęczenie – częściej pojawia się w przypadku grypy niż COVID-19

Zasadniczą różnicą między koronawirusem a grypą jest czas pojawiania się objawów – w przypadku grypy są to 2-4 dni, natomiast COVID-19 – 14 dni.

Jakie środki profilaktyczne mogą stosować osoby niezakażone, aby uniknąć zachorowania na COVID-19?

 • Podstawowym środkiem chroniącym przed zakażeniem jest higiena rąk (częste mycie wodą z mydłem lub dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu) i unikanie kontaktu z osobami, które mogą być zakażone koronawirusem (SARS-CoV-2). Skuteczne mycie rąk powinno trwać 30 sekund i obejmować mycie wszystkich palców (kciuka też!) i dłoni z nadgarstkami.
 • Dezynfekujemy dłonie gdy nie mamy dostępu do wody i mydła
 • Unikamy dotykania rękoma twarzy, szczególnie okolicy ust, nosa i oczu.
 • Stajemy jak najdalej od innych osób –o ile to możliwe zachowujemy odległość  metra – dwóch ,szczególnie od osób kichających i kaszlących
 • W czasie powitania i pożegnania nie  całujemy  się, podczas epidemii wskazane jest też ograniczanie podawania ręki
 • Unikamy  kontaktu z osobami, u których występują objawy choroby układu oddechowego, przy czym trzeba pamiętać, że u części osób, szczególnie u dzieci, zakażenie może być bezobjawowe.
 • Unikamy  miejsc zatłoczonych, m.in. środków zbiorowej komunikacji w porach największego tłoku
 • Unikamy  imprez masowych
 • Ograniczamy  przemieszczanie się
 • Przebywamy w domu.
 • Wysypiamy się
 • Unikamy  dużych skupisk ludzi.

Jak zidentyfikować koronawirusa?

W przypadku, gdy zauważamy któryś z symptomów, warto na początek zadać sobie pytanie, czy mieliśmy szansę się zarazić koronawirusem , czy wróciliśmy w ciągu ostatnich miesięcy zza granicy? Czy mieliśmy kontakt z kimś, kto podróżował? Czy przebywaliśmy w obszarze, gdzie zidentyfikowano obecność wirusa? To pierwsze znaki, które mogą nakierować lekarzy na odpowiednią diagnozę.

Gdzie się zgłosić, gdy podejrzewasz, że mogłaś/eś się zarazić 

Lekarze ostrzegają, by z objawami grypopodobnymi nie iść do lekarza POZ ani SOR.

 wytyczne są jasne :

– jeśli masz  gorączkę, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem 

 • bezzwłocznie  powiadom telefonicznie stację sanitarno –epidemiologiczną
 • lub powiadom telefonicznie swojego lekarza rodzinnego
 • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacjo- zakaźnego

Natomiast jeśli zauważyłeś  u siebie objawy zakażenia koronawirusem i w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś  w obszarach, gdzie występuje COVID-19 lub miałeś  kontakt z osobą chorą, zaleca bezzwłoczne powiadomienie stacji sanitarno-epidemiologicznej (drogą telefoniczną) lub zgłoszenie się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Zadzwoń na specjalną całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590

 Nie należy iść do lekarza pierwszego kontaktu ani na izbę przyjęć.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało listę placówek, w których w razie podejrzenia infekcji można uzyskać pomoc.

W piątek  20.03.2020r  ze szpitala w Zielonej Górze został wypisany 66-letni pacjent  ,który jako pierwszy w Polsce został zdiagnozowany pozytywnie na obecność koronawirusa SARS-CoV-2., a obecnie  według lekarzy jest już zdrowy.

Duży i ciągle aktualizowany zasób praktycznych informacji oraz zaleceń dotyczących ochrony przed nowym koronawirusem znaleźć można m.in. na stronach internetowych GIS oraz Ministerstwa Zdrowia

Liczba zakażonych koronawirusem  w Polsce na dzień 22.03.2020r wynosi  627 w tym siedem  zgonów, i niestety liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrasta godziny na godzinę.

Cały czas dużo zależy od nas, a konkretnie od tego, czy ograniczymy nasze wyjścia z domu i będziemy unikać skupisk ludzi.Jeśli to uda się, liczba chorych może rosnąć w taki sposób, aby można było nad tym zapanować, więc :

JEŚLI MOŻESZ, JEŚLI NIE MUSISZ WYCHODZIĆ , TO POZOSTAŃ W DOMU!

Życzę Wszystkim spokojnych dni oraz dużo zdrowia . Do zobaczenia w szkole !

Artykuł przygotowała Dorota Szymczak