Zaczytani cz.21

Powieść „Igła” Kena Folletta została uznana za najsłynniejszy wojenny thriller szpiegowski. Utwór stał się inspiracją do napisania scenariusza filmowego i ekranizacji pod tym samym tytułem, z doskonałą kreacją aktorską Donalda Sutherlanda.

Ken Follett jest brytyjskim pisarzem, autorem thrillerów, powieści szpiegowskich i historycznych. W jego dorobku pisarskim znajdują się dziesiątki publikacji. Początkowo pisał pod pseudonimem „Zachary Stone”. Niebywałe jest, że tak ceniony autor swoją pierwszą powieść napisał…, by zarobić na naprawę samochodu. Wielką sławę przyniosła mu właśnie powieść „Igła” z 1978 roku. Wówczas po raz pierwszy podpisał książkę swoim imieniem i nazwiskiem. Książki Folletta często przenoszą nas w czasy II wojny światowej lub średniowiecza. Podobnie jest w przypadku „Igły”. Tekst doskonale oddaje realia wojny. Jest rok 1944. Poznajemy historię niemieckiego szpiega o pseudonimie Igła – „die Nadel”. Jest on przedstawiony jako postać negatywna, „czarny charakter”. Wciela się w rolę wyrachowanego mordercy. Alianci szykują się do inwazji, a niemieccy szpiedzy donoszą, że lądowanie nastąpi w Calais. W rzeczywistości większość agentów w Wielkiej Brytanii została ujęta, a napływające informacje są częścią intrygi i manipulacją. Tylko jeden z agentów odkrywa tę akcję dezinformacyjną. Igła działa na terenie Anglii. Czy szpieg, cieszący się zaufaniem samego Führera, zdoła zapobiec klęsce Niemiec? Czy uda mu się dotrzeć do Berlina? Bohater musi stawić czoła brytyjskim służbom wywiadowczym. Jest to nierówny pojedynek pomiędzy jednostką a całym krajem, który swoje zakończenie znajduje na Morzu Północnym. Bohater spotyka na swojej drodze kobietę o imieniu Lucy. Jest ona przeciwieństwem mężczyzny: dobra, szlachetna, pozytywna postać. Czy postawa Lucy zmieni szpiega? Ile ludzkiej wrażliwości zostało pod tym „pancerzem” bezwzględnego szpiega?

Atutem książki jest szybka, wartka, realistyczna akcja oraz wyraźnie zarysowani bohaterowie: odważni, dążący do celu, inteligentni. Znajdziemy tu mnóstwo pościgów, fałszywych tropów, forteli, których stawką jest przechytrzenie przeciwnika.

Follett otrzymał za „Igłę” Nagrodę im. Edgara Allana Poe w kategorii Najlepsza powieść (1979 rok). Mimo upływa wielu lat od debiutu książki, wciąż niezmiennie doceniana jest przez rzesze czytelników. Polecamy.

Nauczyciele bibliotekarze