Udział w warsztatach on-line

previous arrow
next arrow
Shadow
Slider

W czwartek, 25 marca 2021 r. odbyły się warsztaty on-line „Gospodarka odpadowa i recykling”, w ramach cyklu spotkań “Nowego Zielonego Ładu”, na którym jako Szkolny Klub Europejski, mieliśmy okazję uczestniczyć.

Słowo wstępu należało do Pana Artura Wieczorka, eksperta ds. edukacji globalnej, który sprawnie opisał przebieg i cel spotkania.

Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję:

● poznać rolę Parlamentu Europejskiego w projektowaniu Europejskiego Zielonego Ładu;

● dowiedzieć się, jaka jest rola gospodarki odpadowej w gospodarce obiegu zamkniętego oraz na jakich regulacjach opiera się gospodarka odpadami w krajach członkowskich UE;

● w małych grupach podyskutować o możliwościach zagospodarowania w przemyśle wszystkich produktów z recyklingu;

● wziąć udział w quizie podsumowującym zdobytą wiedzę

Pani Katarzyna Andersz , która przedstawiła nam świat parlamentu i jego funkcjonowanie. Był to bardzo wartościowy wykład, który pokazał nam tajemnice funkcjonowania tej instytucji.

Następnie przemawiała Pani Marta Krawczyk. Swoją 30 minutową wypowiedzią przybliżyła nam temat recyklingu i kwestie nowych zasad dotyczących odpadów. Interesującą częścią wykładu było przedstawienie funkcjonowania gospodarki odpadowej. Wielu z nas przeraził fakt, ile produkujemy odpadów. Zauważyliśmy również wiele negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą produkcja odpadów. Podczas spotkania został zaprezentowany obieg materiału oraz dowiedzieliśmy się jakie organy i osoby kontrolują ten proces.

Pani Marta Krawczyk wyjaśniła nam, że nawet z domu możemy pomagać chronić środowisko i szerzyć cenna wiedzę w tym temacie.

Po fascynujących wykładach prowadziliśmy kilkuminutowe debaty w grupach. W czasie tych debat zapisywaliśmy swoje refleksje i przemyślenia na interaktywnej tablicy Miro. Było to dla nas bardzo ciekawe doświadczenie, dzięki któremu mogliśmy poznać jak funkcjonuje nowe interaktywne narzędzie.

Po zakończeniu debaty czas spotkania dobiega końca, jednak by podsumować wszystkie informacje zagraliśmy w grę Kahoot. Mogliśmy sprawdzić poziom naszej wiedzy jaką zdobyliśmy podczas spotkania.

Poświęcenie czasu wolnego na uczestnictwo w spotkaniu było dobrym wyborem. Wynieśliśmy ze spotkania wiele cennych rad i informacji. Dowiedzieliśmy się, jak sytuacja pandemiczna wpłynęła na środowisko. Możliwość uczestnictwa w spotkaniu była nieocenioną możliwością samorozwoju. Na spotkaniu mieliśmy możliwość poznać wiele ciekawych ludzi z różnych stron polski oraz wymienić się z nimi refleksjami i przedstawić własne stanowisko w danym temacie.

Barbara Reszel

Marta Grzyb

uczennice kl. 2dp

członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego