Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Zostało ono ustanowione przez UNESCO na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców i po raz pierwszy obchodzono je w 1995 r. W dobie mediów elektronicznych należy zwrócić szczególną uwagę na edytorstwo i ochronę własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Data święta ma symboliczne znaczenie dla świata literatury, gdyż w tym czasie zbiega się kilka rocznic związanych ze światowej sławy pisarzami: 23 kwietnia 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański IncaGarcilaso de la Vega. Jest to dzień, w którym przypada rocznica urodzin lub śmierci m.in. Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, JosepaPla i Manuela MejíaVallejo.

Pomysł tego święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku. Wystąpił z nim wydawca z Walencji, VicenteClavelAndrés. Tradycyjnie przez długi czas w Katalonii wręczano kobietom czerwone róże. Były one symbolem krwi pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety w podziękowaniu za ten gest obdarowywały mężczyzn książkami.

W Hiszpanii Dzień Książki i Praw Autorskich jest świętem oficjalnym od roku 1930, od 1964 we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych, a od 1995 roku na całym świecie. UNESCO stworzyło tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznaje co roku. Pierwszym miastem, które go otrzymało, był Madryt, a 24 czerwca 2014 tytuł ten zaszczycił Wrocław. W tym roku honory stolicy tego święta pełni malezyjska stolica Kuala Lumpur.

Teresa Szelągowska, Kamilla Szperzyńska na podstawie pl.wikipedia.org