Rogal świętomarciński – słodki symbol Poznania

Zbliża się Dzień Św. Marcina (11 listopada), w którym tradycyjnie w całej Wielkopolsce przygotowuje się rogale z nadzieniem z białego maku. Historia ta ma pogańskie korzenie. W dniu tym składano bogom ofiary z wołów lub z ciasta zwijanego w wole rogi. Ów tradycja została przejęta przez kościół łaciński, który dostrzegł podobieństwo pomiędzy kształtem ciasta, a kształtem podkowy, którą miał zgubić koń św. Marcina i w ten sposób zaczęto łączyć ze sobą wypieki z postacią świętego. Do dzisiejszego dnia rogale świętomarcińskie są najważniejszym wyrobem piekarskim podczas obchodów dnia ulicy Święty Marcin w Poznaniu. By móc używać nazwy „rogal świętomarciński”, cukiernia musi otrzymać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego. W 2008 roku nazwa „rogal świętomarciński” została wpisana do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej.

W przeddzień Dnia Świętego Marcina zachęcamy wszystkich do przygotowywania własnych tradycyjnych wielkopolskich wypieków. Przedstawiamy przepis na rogale w wersji fit.

Składniki:

1,5 szkl. mąki typ. 750,

1 szkl. mąki owsianej,

¾ szkl. mleka 2%,

2 żółtka jaja,

2 łyżki kefiru,

2 łyżki cukru trzcinowego,

30 g drożdży instant,

1 szkl. orzechów włoskich,

1 szkl. migdałów w płatkach,

1 szkl. suszonych daktyli,

3 łyżki mleka 3,2%,

2 białka jaja,

2 łyżki miodu.

Wykonanie

Drożdże rozpuścić w letnim mleku z cukrem. Wymieszać i odstawić na ok. 10 min. aż wyrosną. Mąki wymieszać z żółtkami, rozczynem z drożdży, dołożyć 1-2 łyżki kefiru. Wyrabiać ciasto ręką na jednolitą masę, a następnie odłożyć w ciepłe miejsce na ok. 30 minut żeby wyrosło. Orzechy, migdały i daktyle posiekać w blenderze (każdy składnik osobno). W małym garnku podgrzać mleko z miodem, dodać bakalie, a na koniec ubite białka – delikatnie wymieszać. Wyrośnięte ciasto ugniatać przez minutę, podzielić na mniejsze części i wałkować na prostokąty. Wykrawać trójkąty, nakładać farsz na szerszą część ciasta i zawijać. Rogaliki posmarować ubitym jajkiem i włożyć na ok. 25 minut do rozgrzanego na 180 stopni C piekarnika. Lukier można zrobić z brązowego cukru i małej ilości mleka. Posmarować nim rogaliki i posypać migdałami.

Nauczyciele przedmiotów zawodowych