Nie daj się fake newsom!

Świat mediów bardzo dynamicznie zmienia się na naszych oczach. Dawniej poszukiwaliśmy informacji w różnych źródłach, dzisiaj mamy ich natłok. Problemem może stać się ustalenie, które z nich są wiarygodne, a które to zwykłe fake newsy. Co więc należy zrobić, by ustrzec się przed fałszywymi informacjami?  Istnieje kilka zasad, o których warto pamiętać.

  • Opinia nie jest faktem.

Fakt możemy potwierdzić dowodem, który można zobaczyć, zmierzyć, sprawdzić, natomiast opinia to pogląd na dany temat – każdy może mieć inny.

  • Sprawdź kto jest autorem informacji.

Wiarygodna informacja to ta, która została napisana przez kompetentną osobę. Wyszukuj informacji, które publikuje ktoś, kto jest doświadczonym ekspertem w danym temacie.

  • Sprawdź różne źródła danych.

Nie polegaj tylko na jednym. Jeżeli chcesz się powołać  na dane liczbowe zamieszczone w artykule, skonfrontuj je z informacjami publikowanymi w innych źródłach godnych zaufania, np. stronach internetowych urzędów (GUS-u), instytucji, organizacji pozarządowych, instytutów naukowych i naukowców, znanych firm.

  • Upewnij się czy informacja jest oficjalna.

Jeżeli chcesz mieć pewność co do wiarygodności informacji, sprawdź ją w danej instytucji, np. zadzwoń na oficjalną infolinię.

  • Spójrz uważnie na wygląd strony internetowej.

Powinieneś zwrócić uwagę na to, czy strona jest aktualizowana, czy zamieszczane są daty publikowanych artykułów. Może to świadczyć o rzetelności publikowanych treści. Niekiedy udostępniane wiadomości są nieaktualne.

  • Podejdź z dystansem do zbyt emocjonalnych wpisów.

Jeżeli treści przepełnione są emocjami i ocenami, prawdopodobnie będzie w nim mniej faktów.

  • Oprzyj się manipulacji reklamy.

Nierealne efekty stosowania, używania zalecanych produktów, ukazane w reklamie, są prawdopodobnie oszustwem. Bądź czujny i podejrzliwy.

SK, AO, Mi