Edukacyjna Warszawa

Na przełomie listopada i grudnia uczniowie Technikum nr 2 w zawodzie technik  ekonomista oraz technik handlowiec  wybrali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy, w której brali udział między innymi uczestnicy projektu Narodowego Banku Polskiego „Złote Szkoły NBP”. Wyjazd była dla nich nagrodą za otrzymane wyróżnienie w tym projekcie, w kategorii „Spotkanie z ekspertem”.

Wizytę w Warszawie uczestnicy rozpoczęli od spaceru z przewodniczką i zwiedzania Starego  Miasta, Placu Zamkowego, kolumny Zygmunta III Wazy, Pałacu Prezydenckiego, mieszkania Stanisława Wokulskiego przy Krakowskim Przedmieściu,dom, w którym urodziła się Maria Skłodowska-Curie, kamienicy rodziców Fryderyka Chopina, w której artysta spędził dzieciństwo i lata młodości oraz podziwiania zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Najważniejszym punktem zwiedzania był Zamek Królewski z pięknymi i eleganckimi komnatami królewskimi. A wieczorem wszyscy uczestnicy podziwiali świąteczny wystrój Rynku Starego Miasta.

Drugim punktem wycieczki było zobaczenie  Stadionu Narodowego im. Kazimierza Górskiego, zwanego również PGE Narodowy, a w nim m.in. pokoju VIP, studia telewizyjnego czy też szatni zawodników. Jednak największe wrażenie wywarły trybuny. Przewodnik opowiedział uczniom wiele ciekawostek na temat stadionu, m.in.ile minut składa  się dach stadionu,jakie rozmiary mają telebimy zawieszone nad stadionem,dlaczego krzesełka na trybunach są koloru szarego albo czerwonego oraz ile kosztuje zakup piasku i murawy na mecz piłki nożnej.

Drugi dzień zaczął się  od wspólnego zdjęcia uczestników wyjazdu z Syrenką Warszawską, a później eksperymenty, obserwacje, doświadczenia i podziwianie nowych technologii w Centrum Nauki Kopernik. Intensywny wyjazd do stolicy uczniowie zakończyli zwiedzaniem Muzeum Powstania Warszawskiego, które zostało otwarte w 2004 roku, w przeddzień 60.rocznicy wybuchu powstania i jest hołdem mieszkańców Warszawy dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku.Uczniowie mogli zobaczyć interaktywną wystawę „Polska Lubelska”,wystawę Akcji „Burza”, replikę niemieckiego bunkra, czy też replikę kanału na antresoli.

Wycieczka, zwłaszcza dla uczniów biorących udział w projekcie Narodowego Banku Polskiego „Złote Szkoły NBP”,  była wspaniałą ,wartościową nagrodą oraz niezapomnianą przygodą i zachętą do tego, aby w przyszłości angażować się w podobne inicjatywy edukacyjne i zdobywać nagrody, takie jak ta!

Joanna Tyrakowska