„Echo Dwójki” przedstawia ludzi z pasją

Każde zdjęcie ma swoją wartość

Rozmowa z Dawidem Czubakiem, pasjonatem fotografii, uczniem technikum organizacji reklamy

– Od kiedy pasjonujesz się fotografią?

– Fotografią interesuję się od niecałych dwóch lat. Wszystko zaczęło się w momencie, kiedy kupiłem pierwszą kamerę do nagrywania filmów na youtubie. Postanowiłem wtedy spróbować swoich sił w fotografii i pierwszych sesjach fotograficznych. Poza tym nauka na kierunku organizacja reklamy niemal wymusiła na mnie zainteresowanie się fotografią.

– Wiele osób uważa fotografowanie za łatwą czynność – wybierasz kadr, naciskasz spust migawki i gotowe. Czy to prawda? Czy fotografowania trzeba się uczyć?

– Niezależnie od tego, czy fotografujemy kobietę czy mężczyznę, psa czy zabytek, na zdjęciu najważniejsze jest światło i kompozycja. Skomplikowane systemy pomiaru światła, automatyka ekspozycji i technologie, takie jak nikonowy D-Lighting, sprawiają, że rzeczywiście coraz częściej rola fotografa amatora sprowadza się do uwolnienia migawki w odpowiedniej chwili. Jeżeli chcemy zrobić proste zdjęcie, nie potrzebujemy wielkich umiejętności, wystarczy kliknąć spust migawki, lecz gdy chcemy być bardziej profesjonalni, takie wymogi jak kompozycja i kadrowanie są bardzo istotne.

– Co jest szczególnie ważne dla fotografa? Na czym musi się skupić?

Moim zdaniem dla fotografa ważny jest kadr. Ludzki mózg lubi porządek i harmonię, również w fotografii. Dlatego spust migawki powinien zostać wciśnięty dopiero w momencie, gdy kadr jest uchwycony idealnie. Pewne niedoskonałości możemy poprawić w procesie edycji, nawet w zwykłym programie Lightroom, którego używa wielu fotografów.

– Fotografujesz przy pomocy telefonu czy profesjonalnym sprzętem?

Fotografuję aparatem Lumix g7, lecz wcześniej używałem aparatu z telefonu. Moim zdaniem, jeżeli chce się zacząć przygodę z fotografią, można na początku sięgnąć po telefon. Jednak do zdjęć bardziej ambitnych warto użyć aparatu fotograficznego.

– Jakie obiekty są najtrudniejsze do fotografowania?

Moim zdaniem najtrudniej fotografować zwierzę. Wymaga to bowiem sporo zabiegów i cierpliwości. Nie można niczego przewidzieć. Zwierzę nie jest takim modelem do ustawienia jak człowiek.

– Co lubisz fotografować? Czemu przyglądasz się uważniej: przyrodzie, zabytkom czy ludziom?

 Lubię robić zdjęcia w wyjątkowych, niecodziennych chwilach bliskim osobom. Każde zdjęcie ma swoją wartość i jest próbą utrwalenia tego, co przemija. Dużo radości sprawiają mi więc takie pamiątkowe portretowe zdjęcia.

– Czy masz swoich fotograficznych mistrzów?

Mam paru fotografów, których bardzo cenię i których zdjęcia wywołują we mnie spore emocje. Jednym z nich jest na pewno Olle Nilsson.

– W jakiej wersji przechowujesz swoje zdjęcia – w wersji papierowej czy elektronicznej?

 Swoje zdjęcia przechowuję jedynie w wersji elektronicznej.

– Czy publikujesz swoje zdjęcia? Gdzie je można zobaczyć?

Zdjęcia można zobaczyć na moim instagramie @cczubii

– Jesteś uczniem klasy IV technikum organizacji reklamy. Czy jesteś zadowolony z tego kierunku kształcenia?

– Najbardziej podobają mi się lekcje projektowania kampanii reklamowej. Używamy na nich różnych programów, na przykład photoshop. Czasami też wychodzimy na zewnątrz, aby zrobić ciekawe zdjęcia, dzięki czemu przygotowujemy atrakcyjniejsze reklamy. Teraz realizujemy ciekawy projekt kalendarza plakatowego, na którym pojawią się nasze zdjęcia i przez nas zaprojektowane kalendarium.

– W jaki sposób fotografowanie pomaga Ci w zawodowym rozwoju?

Fotografia ma wielkie znaczenie w reklamie. Dobra fotografia wraz z przekazem słownym to dwie najważniejsze części składowe baneru reklamowego. Razem stanowią spójny przekaz. Dobra fotografia to udana reklama. Zdjęcia muszą być więc tak zrobione, aby przyciągały uwagę, oddziaływały na emocje i pobudzały wyobraźnię. Moim zdaniem robienie zdjęć uczy także pracy z ludźmi, a ta umiejętność jest potrzebna każdemu specjaliście od reklamy.

Echo Dwójki