Kultura Dostępna dla każdego

W czasie pandemii diametralnie zmienia się nasza rzeczywistość. Rytm dnia staje się zupełnie inny. Mamy ograniczony dostęp do rozrywki, a oknem na świat staje się ekran naszego komputera. Na szczęście kiedy my zamykamy się w domach, inni jeszcze bardziej otwierają się dla nas.

Wiele ciekawych propozycji spędzenia czasu oferuje nam portal Kultura Dostępna istniejący od połowy 2015 roku. Na portalu znajdziemy informacje ta temat tego, co ciekawego dzieje się w naszej okolicy: koncerty, festiwale, spektakle, wystawy, warsztaty i wiele innych. Dzięki automatycznie lokalizującej wyszukiwarce odnajdziemy różnego rodzaju wydarzenia, ciekawe miejsca oraz linki do kulturalnych multimediów takich jak np. m.in. sztuki plastyczne, edukacja, muzyka i taniec czy zasoby bez barier. Portal jest spisem źródeł legalnej kultury w internecie. Są tu zamieszczane wyłącznie informacje o wydarzeniach bezpłatnych bądź takich, za które zapłacimy nie więcej niż 20 złotych. Wyszukamy tu gdzie obejrzeć za darmo film, przeczytać książkę, posłuchać audiobooka czy pobrać mobilną aplikację o kulturze. Ponadto możemy sprawdzić, które zabytki w Polsce szczególnie warto zwiedzić i dlaczego. Zaletą portalu jest możliwość uzyskania informacji o zasobach z audiodeskrypcją, tłumaczeniami migowymi oraz o materiałach opatrzonych transkrypcjami dla osób niesłyszących i słabosłyszących.

Jak wygląda portal w ocenie użytkowników? Z przeprowadzonej wśród nich ankiety wynika, że 7 na 10 użytkowników portalu to kobiety, a ponad połowa badanych to osoby w wieku od 25 do 44 lat. Ulubionymi wydarzeniami kulturalnymi są: seanse filmowe (82%), spektakle teatralne (76%), koncerty muzyki (76%) oraz szkolenia i kursy (60%). Dla 45% ankietowanych kryterium wyboru wydarzenia jest cena. Tyle samo osób kieruje się przy wyborze odległością wydarzenia od miejsca zamieszkania. Dla 90% badanych portal jest pełen ciekawych treści, nowoczesny, atrakcyjny, łatwy w obsłudze i przydatny w życiu. Dołącz i Ty 😉

Link: kulturadostepna.pl

Nauczyciele bibliotekarze