Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym wśród kobiet w Polsce. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium.

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi ustanowiony został w 2008 roku przez Europejską Koalicję do Walki z Rakiem Piersi (Europa Donna). W obchodzonym 15 października Europejskim Dniu Walki z Rakiem Piersi przypominamy, o możliwościach zapobiegania zachorowaniom na raka piersi oraz o roli wczesnego wykrywania w procesie zwalczania raka piersi. Z danych Centrum Onkologii-Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w ciągu roku w całej Polsce diagnozuje się około 19 tysięcy zachorowań na raka piersi, 6 tys. pacjentek umiera.

Przyczyn może być wiele – głównie są to obciążenia genetyczne, zmiany hormonalne, stres, otyłość, zła dieta, używki, brak ruchu i inne czynniki warunkujące współczesny styl życia.

Profilaktyka podstawą

Obecnie głównym powodem dużej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby. Profilaktyka w przypadku raka piersi jest sprawą kluczową, im później zdiagnozowana jest choroba tym ciężej jest ją wyleczyć. O skuteczności leczenia decyduje przede wszystkim wczesne wykrycie nowotworu. Należy pamiętać ,że nie każdy guz wykryty w piersi jest rakiem tj, nowotworem złośliwym . Każda kobieta która odkryje zgrubienie w swojej piersi powinna bez najmniejszego zwlekania zgłosić się do lekarza i zacząć niezbędne działanie diagnostyczne. W większości przypadków zauważona zmiana w piersi nie okaże się rakiem, jednak jeśli będzie to nowotwór złośliwy to szybkie rozpoczęcie diagnozowania i leczenia znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia. Jednak nie zawsze leczenie kończy się sukcesem.

Każda kobieta powinna dokonywać samobadania piersi raz w miesiącu – po rozpoczęciu cyklu menstruacyjnego- to minimum, które każda z was powinna wykonywać niezależnie od wieku – w celu wyrobienia zdrowotnego nawyku.

Jeśli kobiety nastoletnie zaczną badać piersi to tak jak z każdym innym nawykiem, który wpaja się w młodym wieku jest prawdopodobne, że będą go kontynuować do wieku późnego, a więc do momentu kiedy ryzyko zachorowania zwiększa się.

Bo choć trudno w to uwierzyć, kilka umiejętnych dotyków opuszkami palców może uratować nam życie…..

Warto również pamiętać o regularnym wykonywaniu USG i mammografii piersi u swojego ginekologa.

Diagnostyka raka piersi nie jest kosztowna ani inwazyjna, a wczesne wykrycie ewentualnych zmian zwiększą szansę na całkowite wyleczenie.

Symbolem walki z rakiem piersi jest różowa wstążka. To symbol cierpienia, niebezpieczeństwa, ale i nadziei – bo o raku piersi mówimy po to, aby przestrzegać zawczasu. Wtedy, gdy jeszcze naprawdę można pomóc…

Wyjątkowa dbałość o własne zdrowie, to wyraz odpowiedzialności, nie tylko za samą siebie, ale i za bliskie osoby.

Nie pozwól, aby Twoje życie rozpadło się na kawałki!

D. Szymczak