Święto Europy

9 maja obchodzimy Dzień Unii Europejskiej. Data jest nieprzypadkowa, albowiem upamiętnia rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, czyli słynnego Planu Schumana, francuskiego ministra spraw zagranicznych. Deklaracja ogłoszona 9 maja 1950 roku jest uważana za akt urodzenia Unii Europejskiej. Plan ten zakładał koordynację produkcji stali i wydobycia węgla w RFN i Francji. Ponadto jego celem było podwyższenie stopy życiowej społeczeństw. Od Planu Schumana rozpoczęła się integracja krajów europejskich. Na mocy Traktatów Rzymskich podpisanych w 1957 roku przez 6 państw, powołano Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, która w następstwie integracji politycznej, gospodarczej i społecznej, przekształciła się w Unię Europejską (1 listopada 1993 roku). Z upływem czasuUnia powiększała się o kolejne kraje. 1 maja 2004 roku Polska dołączyła tej wspólnoty.

Każdego roku w wielu krajach organizuje się parady Schumana upamiętniające wystąpienie francuskiego ministra. Połączone są one z festynami, pokazami, występami i koncertami, grami miejskimi oraz zabawami integracyjnymi dla najmłodszych. Tradycją stał się już koncert organizowany w tym dniu w siedzibie Rady Europy, którego poprzedza odegranie hymnu Europy – „Ody do radości”. Instytucje Unii Europejskiej inicjują w tym czasie wiele ciekawych przedsięwzięć dla zainteresowanych, m.in. konferencje, debaty, wycieczki. W pierwszych dniach maja organizowany jest tzw. Dzień Otwartych Drzwi, podczas którego można zwiedzać siedziby struktur unijnych w Brukseli i w Strasburgu, np. salę obrad Parlamentu Europejskiego.

W Polsce święto to jest obchodzone w okolicach 9 maja, gdyż często na jego obchody składa się wiele imprez trwających kilka dni. W Warszawie na Krakowskim Przedmieściu budowane jest Miasteczko Europejskie. Wśród proponowanych atrakcji znajdziemy występy muzyczne, konkursy, gry miejskie oraz Paradę Schumana. Każdy może zwiedzić siedzibę Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego. Podobne atrakcje organizowane są w wielu miastach Polski. W obchody Dnia Unii Europejskiej chętnie angażują się szkoły oraz przedszkola.

Tegoroczne obchody będą nieco skromniejsze ze względu na sytuacją pandemiczną. W czterech miastach zaplanowano grę miejską „KIERUNEK EUROPA”, przy zachowaniu wszelkich rygorów sanitarnych.Odbędzie się ona w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku.Tym razem zabawa nawiązuje do Europejskiego Roku Kolei. Każdy kolejny punkt będzie „stacją” kolejową. Uczestnicy pod czujnym okiem animatora będą musieli m.in. rozwiązywać zadania nawiązujące do nazwy „stacji”. Odbędzie się również spotkanie „Młody głos Europy” poświęcone zdrowiu, edukacji oraz wartościom, prawu i sprawiedliwości. Będzie to okazja do wymiany poglądów między uczestnikami a ekspertami. Spotkanie będzie transmitowane 9 maja od godziny 12.00 na fanpage’u Facebooka oraz kanale YouTube Komisji Europejskiej w Polsce. Widzowie będą mieli okazję zadać pytania uczestnikom spotkania. Dla nieco młodszych Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu we współpracy ze Szkołą Rysunku Malarstwa Rzeźby i Grafiki OKO organizują konkurs plastyczny „Pociągiem przez zieloną Europę”. 8 maja br. o godz. 10.00, na profilu szkoły ukaże się transmisja zajęć malarskich. Osoby chcące wziąć udział w konkursie będą miały ponad 24 godziny na dokończenie swoich prac i opublikowanie ich pod wskazanym postem. Wszystkich zachęcamy do włączania się w obchody Dnia Unii Europejskiej.

Redakcja „Ekspresem do Unii”