Światowy Dzień Higieny Rąk

washing-hands-4940148_1920
mycie_rak
previous arrow
next arrow

Za kilka dni, 5 maja obchodzić będziemy Światowy Dzień Higieny Rąk zapoczątkowany w 2005 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w ramach projektu „Higiena rąk to bezpieczna opieka 2005 – 2015”. Program ten realizowany jest w 170 krajach świata. Polska przystąpiła do niego w maju 2013 roku. Zakłada on redukowanie liczby zakażeń szpitalnych poprzez promowanie higieny rąk na wszystkich poziomach ochrony zdrowia na całym świecie. Pandemia sprawiła, że to święto jeszcze nigdy nie było tak ważne. Z uwagi na narastającą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 przypominamy, że jedną z najskuteczniejszych metod walki z zakażeniami przenoszonymi drogą kropelkową jest troska o higienę rąk. Pamiętajcie, że czyste ręce chronią nas przed wieloma chorobami zakaźnymi i pasożytniczymi. Ta prosta czynność jak mycie i dezynfekcja rąk znacznie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa.

Jakie sytuacje powinny być dla nas wyznacznikiem konieczności umycia rąk?

W dobie zagrożenia koronawirusem COVID-19 każde wyjście z domu, czy też powrót do niego winien być przyczyną mycia rąk. Tym niemniej zaleca się myć ręce w następujących sytuacjach:

  • po powrocie do domu z pracy, ze sklepu, po podróży środkami komunikacji publicznej
  • przed przygotowywaniem posiłku, jak i w jego trakcie, a także przed samym jedzeniem
  • po każdorazowym skorzystaniu z toalety
  • po kontakcie ze zwierzętami, jak i przedmiotami należącymi do nich, jak chociażby kuweta, smycz, czy też inne zabawki
  • po kichaniu, kasłaniu, czy też oczyszczeniu nosa
  • po wykonaniu opatrunku na skaleczeniu, ranie tudzież innych zmianach skórnych
  • po czynnościach porządkowych, jak chociażby wyniesieniu śmieci
  • po kontakcie z pieniędzmi
  • po kontakcie z osobą chorą w domu lub szpitalu

Pamiętajmy o znaczeniu higieny rąk w życiu codziennym – to przecież najprostsza ochrona przed krążącymi zawsze i wszędzie chorobotwórczymi bakteriami, wirusami, grzybami i pasożytami.

Zachęcam do zapoznania się z planszą pokazującą właściwą technikę mycia rąk oraz do obejrzenia filmików:

Mycie rąk jest najważniejszym elementem profilaktyki zakażeń zarówno w szpitalu,  jak i poza nim. Ta prosta czynność ratuje życie!

D.S.