„Łączy nas pamięć”

19 kwietnia 2023 roku przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim– największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi, z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci.

Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Pamiętamy i my, ZSP2. W środę 19 kwietnia klasy 1b, 1c i 1e udały się na spacer po dawnej „dzielnicy” żydowskiej Krotoszyna, aby zapoznać się z kolejnym fragmentem historii „naszej małej ojczyzny”. Przewodnikiem naszym był dyrektor Muzeum Regionalnego w Krotoszynie Piotr Mikołajczyk.

Jeśli chcesz poznać historię krotoszyńskich Żydów zapraszamy do zapoznania się z artykułem:

https://muzeum.krotoszyn.pl/aktualnosc-31188-dzieje_krotoszynskich_zydow.html

Tekst i fot. Nauczyciele bibliotekarze