KATYŃ – ZBRODNIA – KŁAMSTWO – PAMIĘĆ

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto ustanowiono w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich pomordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r.

Pamięć o bohaterach, którzy woleli zginąć niż zdradzić Ojczyznę, utrwaliła w swojej pracy plastycznej Malwina Waldowska. Uczennica klasy IV technikum organizacji reklamy wzięła udział w II edycji ogólnopolskiego konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”. Malwina wykonała projekt plakatu upamiętniającego Zbrodnię Katyńską. To przykład bardzo dojrzałej i refleksyjnej pracy. Rysunek Malwiny posiada niepowtarzalny i oryginalny charakter, będący potwierdzeniem talentu i kreatywności autorki. Na uwagę zasługuje zarówno graficzne, jak i kolorystyczne ujęcie tematu.

Decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej zapadła na najwyższym szczeblu sowieckich władz. Trafili oni do sowieckiej niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęto likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Przez następnych sześć tygodni Polacy wywożeni byli z obozów grupami do miejsc kaźni. Egzekucji ofiar, uznanych za wrogów władzy sowieckiej, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej. Zamordowano tysiące oficerów Wojska Polskiego, policjantów i funkcjonariuszy różnych służb. Zgładzono dziesiątki profesorów wyższych uczelni, setki lekarzy, inżynierów i urzędników państwowych oraz ludzi świata kultury, prawa i oświaty. Łącznie śmierć poniosło ok. 22 tys. polskich obywateli. Ta zbrodnia na zawsze miała pozostać tajemnicą. Ciała ofiar starano się ukryć. Zakopano je w zbiorowych dołach śmierci zlokalizowanych m. in. w Lesie Katyńskim, pod Charkowem i w Miednoje.

Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu Niemcy podali 13 kwietnia 1943 r. To dziś symboliczna rocznica zbrodni. Przez 50 lat (1940-1990) władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. 13 kwietnia 1990 r. oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało do dzisiaj wyjaśnionych.

Redakcja Echa Dwójki

Rys. Malwina Waldowska – kl 4 technikum organizacji reklamy