Zaczytani cz. 20

„Podróżniczki. Dziewczyny, które nie znały granic” to biografia autorstwa Jarosława Molendy. Pisarz jest publicystą i podróżnikiem. W jego dorobku literackim znajduje się 41 pozycji książkowych. Zajmuje się szeroko rozumianą publicystyką popularnonaukową. Jego teksty były publikowane w wielu czasopismach, m.in. w „Focus Historia”, „Mówią Wieki”, „Odkrywca”, „Wiedz i Życie”. Za swoje zaangażowanie w pracę publicystyczną został uhonorowany licznymi odznaczeniami, np. przez Prezydenta Rzeczypospolitej Srebrnym Krzyżem Zasługi za upowszechnianie kultury i propagowanie historii w 2015 roku czy przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Honorową Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” w 2016 roku.

Pozycja „Podróżniczki. Dziewczyny, które nie znały granic” to zbiór opowieści o niezwykłych kobietach. Przedstawia historię czternastu Polek – podróżniczek. Na przestrzeni wieków zapisały się one w historii jako te, które nie bały się wyjechać z kraju i żyć poza Polską. Miały odwagę, by wyruszyć w nieznane. Każda z nich kierowała się innymi pobudkami. Dzięki ich ciekawym historiom przenosimy się w czasoprzestrzeni do różnych zakamarków dziejów świata. Autor przenosi nas aż do 970 roku, kiedy to urodziła się jedna z bohaterek – Świętosława, pierwsza polska księżniczka, bardzo tajemnicza postać, o której znajdziemy niewiele wzmianek w dziełach. Ta podróż w przeszłość pozwala nam poznać naszą historię, kulturę, obyczajowość oraz cywilizację. Owe kobiety napotykały wiele trudności, niekiedy były źle postrzegane. Każda z nich musiała się zmierzyć na swojej drodze z innymi przeciwnościami losu. Ciekawa jest obserwacja jak na przestrzeni wieków zmieniała się nasza świadomość i tolerancja. Zainteresowanie czytelników może budzić również postać Narcyzy Żmichowskiej, która mimo licznych przeszkód nie rezygnowała z podróży po Francji. Jako jedna z pierwszych kobiet korzystała z dóbr kulturalnych w Paryżu, dzięki czemu wyprzedziła emancypantki z pozytywizmu. Znajdziemy tu niezwykłe historie również innych silnych i odważnych kobiet, m.in. Anny Jadwigi Sapieżyny, Doroty Falak, Ewy Felińskiej, Ewy Dzieduszyckiej czy Elżbiety Dzikowskiej. Bohaterki przedstawione w książce niejednokrotnie musiały przekraczać granice: geograficzne, społeczne, a także własne. Handel niewolnikami, zsyłka na Sybir, samotna podróż dookoła globu ziemskiego to tylko niektóre epizody z życia opisywanych kobiet.

W książce znajdziemy mnóstwo intersujących cytatów, anegdot i ciekawostek zarówno z życia osobistego bohaterek, jak i społecznego. Zdaniem czytelników książka inspiruje do realizacji własnych marzeń. Gorąco polecamy 😉

Nauczyciele bibliotekarze