Porady dla maturzystów. Efektywne uczenie się.

Maturzysto!
Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami!
Dziś chcemy Ci podpowiedzieć jak wykorzystać ostatnie tygodnie przed maturą.

Po pierwsze – PLAN DZIAŁAŃ.

Twoje zadanie na ostatnie tygodnie przed egzaminem to realny plan powtórek. Rozłóż materiał z poszczególnych przedmiotów na partie, które musisz opanować w określonych terminach. Zaplanuj i zgromadź źródła, z jakich będziesz korzystać. Kontroluj wykonywanie planu notując to, co wykonałeś. Warto ustalić nagrody, jakie sobie przyznasz za sprawną realizację poszczególnych części planu.

Po drugie – ZARZĄDZAJ SWOIM CZASEM.

Wiesz dobrze, że niewiele go już zostało. Stosuj selekcję spraw, którym poświęcasz swoją uwagę. Dziel sprawy według ważności i pilności. Sprawami mało ważnymi nie zajmuj się wcale. Analiza Twojego dnia i tygodnia ułatwi Ci wyeliminowanie zajęć niepotrzebnych oraz znalezienie czasu na sprawy ważne i pożyteczne.

Po trzecie – PRACUJ INDYWIDUALNIE.

Realizuj swój plan systematycznie. Bądź zdyscyplinowany i wytrwały. Dostosuj godziny pracy i wypoczynku do Twojego zegara biologicznego. Rozłóż godziny pracy i odpoczynku.

Po czwarte – PAMIĘTAJ O ŚWIEŻYM POWIETRZU

Poprzez sport, przebywanie na świeżym powietrzu zadbaj o dotlenienie i ukrwienie swojego mózgu. To bardzo ważne podczas długotrwałej nauki – zwłaszcza teraz, gdy większość zajęć dobywa się zdalnie.

Po piąte – … ZASADA TRZY „Z”

  1. Zrozumieć – zamiast mechanicznie zakuwać coś, czego nie potrafisz logicznie wytłumaczyć.
  2. Zastosować – to, czego się nauczyłeś, do rozwiązania zadnia lub wykonania czegoś w praktyce.
  3. Zapamiętać – aby w przyszłości posługiwać się szybko i sprawnie tym, czego się nauczyłeś.

Naukowcy zajmujący się procesami nauczania i uczenia udowodnili, że zapamiętujesz:

5-10% tego co słyszysz lub o czym mówisz

30% tego, co widzisz

50% tego, o czym dyskutujesz z innymi

70 – 90% tego, co stosujesz w działaniu.

Staraj się więc włączyć jak najwięcej swoich zmysłów w proces zapamiętywania i zaangażować się emocjonalnie w to, czego się uczysz

Po szóste – …STRES

Nauka idzie nam dużo lepiej, jeżeli jesteśmy odprężeni i zrelaksowani. Warto zapoznać się z metodami walki ze stresem oraz sposobami wyciszenia. Pamiętaj również, że regularność nauki oraz świadomość, że aktywnie przygotowujesz się do matury, pozwoli Ci zachować spokój oraz zmniejszy poziom lęku przed nadchodzącym egzaminem.

Pozwodzenia!

Artykuł na podstawie książki „Jak uczyć się szybko i skutecznie…” F. Żurakowski; Warszawa 2004.