Echo Dwójki przedstawia ludzi z pasją

Lubię i uczę się fotografować ludzi

Rozmowa z Maciejem Morawiakiem, pasjonatem fotografii, uczniem technikum informatycznego

– Od kiedy pasjonujesz się fotografią? Jak zaczęła się Twoja przygoda z robieniem zdjęć?

– Fotografią pasjonuję się od około dwóch lat. Wtedy często miałem przy sobie swoją starą lustrzankę i robiłem pierwsze zdjęcia. Był to dość prosty sprzęt, ale dość długo z niego korzystałem i na nim opanowałem umiejętność obsługi aparatu.

– Wiele osób uważa fotografowanie za łatwą czynność – wybierasz obraz, klikasz i gotowe. Czy to prawda? Czy fotografowania trzeba się uczyć?

– Jestem przeciwny takiemu twierdzeniu. W fotografii bardzo liczy się zmysł, ważny jest pomysł na kadr i umiejętność obsługi sprzętu, który posiadamy. Fotografowanie to jest dość złożony proces. Rzadko kiedy wychodzi zdjęcie dobre pod każdym względem. Potrzeba wielu prób, czekania na odpowiedni moment oraz wiedzy na temat dobierania ustawień aparatu, opanowanie tzw. trójkąta ekspozycji. Kadrowanie zdjęcia też jest ważne, wskazanie mocnych punktów, zastosowanie trójpodziału.

– Co jest szczególnie ważne dla fotografa? Na czym musi się skupić?

– W fotografowaniu najważniejszą rzeczą jest spostrzegawczość. Właśnie ona pozwala zapisać na matrycy aparatu to, co chcemy, skomponować miejsce, czas i okoliczności w jedną spójną całość. Często emocje pokazane na zdjęciu są ważniejsze niż jakość samego obrazka. O wartości zdjęcia decydują też emocje wywołane u odbiorcy, pewien proces myślowy, który pozwoli mu na chwilę zatrzymać się przy naszej pracy.

– Fotografujesz przy pomocy telefonu czy profesjonalnym sprzętem?

– Jakiś czas temu kupiłem sobie aparat bezlusterkowy i zestaw obiektywów. Jest to troszkę bardziej nowoczesna wersja klasycznej lustrzanki. Staram się sprzętowo iść do przodu i inwestować w to swoje oszczędności.

– Jakie obiekty są najtrudniejsze do fotografowania?

– Zdecydowanie ludzie. Próbując przedstawić osobowość człowieka na zdjęciu, trzeba się nieźle natrudzić. Fotograf musi współpracować z osobą fotografowaną i przede wszystkim musi korzystnie ustawić ją do zdjęcia. W fotografii portretowej często komunikacja jest ważniejsza niż sprzęt czy umiejętności. Człowiek spięty i zamyślony nie uśmiechnie się szczerze do zdjęcia.

– Co lubisz fotografować?

– Lubię i uczę się fotografować ludzi. Jest to ciężki temat, ale z każdym dniem staram się robić to coraz lepiej. Ostatnimi czasy robię też zdjęcia motoryzacyjne, głównie samochodom. Próbowałem swoich sił w fotografii okolicznościowej, robiąc zdjęcia na osiemnastkach. Była to dość fajna przygoda, przy okazji interakcja z ludźmi, zabawa i dobry test z umiejętności.


– Czy masz swoich fotograficznych mistrzów?

Jak najbardziej. Jest ich tak wielu, że trudno ich wymienić, mimo to wspomnę o jednym. Michał Kula z kanału fotobłysk.com to osoba, która wprowadziła mnie w temat i nauczyła wielu rzeczy. Aktualnie jestem uczestnikiem kursu z obróbki zdjęć prowadzonego przez Michała.

– W jakiej wersji przechowujesz swoje fotografie – w wersji papierowej czy elektronicznej?

Zdjęcia przechowuję wyłącznie w wersji cyfrowej, lecz chciałbym mieć fizyczne wersje moich zdjęć.

– Czy publikujesz swoje zdjęcia? Gdzie je można zobaczyć?

Publikuję. Moje zdjęcia w zasadzie można tylko zobaczyć na Instagramie @maciek_morawiak. Właśnie tam wrzucam wszystko, co chcę pokazać większemu gronu.

Redakcja „Echa Dwójki”