„Echo Dwójki” przedstawia ludzi z pasją

Każda aktywność jest dobra dla zdrowia

Rozmowa z Darią Frąckowiak, instruktorką fitness, pasjonatką treningu siłowego, uczennicą klasy trzeciej technikum żywienia i usług gastronomicznych

– Gastronomia i sport to bardzo ciekawe dziedziny zainteresowań. Jakie są źródła Twoich pasji?

– Sport uprawiam od dziecka. Na początku była to piłka nożna, którą zaraził mnie brat, co później przerodziło się w freestyle football, czyli wykonywanie trików z piłką. Również biegałam i uczestniczyłam w zawodach. W tej chwili trening siłowy to jedyny sport, który uprawiam. Czasami jeszcze biegam, ale traktuję to jako dodatkową formę aktywności. Wybrałam kierunek gastronomiczny, ponieważ żywienie odgrywa ważną rolę w sporcie. Właściwy sposób odżywiania umożliwia maksymalne wykorzystanie możliwości organizmu sportowca, czyli daje szansę na osiągnięcie sukcesu. Istnieje zależność między dietą a wynikami sportowca. Uprawiając systematycznie sport, wykorzystuję wiedzę o zasadach prawidłowego odżywiania.

– Od jak dawna ćwiczysz?

– Siłowo trenuję już 4 lata.- Jaką drogę trzeba przejść, by zostać trenerem personalnym? Jaka wiedza jest niezbędna w tej dziedzinie?- Nie chciałabym jeszcze nazywać się trenerem personalnym. Przeprowadziłam co prawda kilka treningów personalnych, ale cały czas się uczę. Szkolę się w zakresie np. programowania treningowego dla początkujących, jak i zaawansowanych, kształtowania sylwetki, suplementacji czy testów treningowych. Niezbędnej wiedzy jest sporo, np. dotyczy ona prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń, kolejności wykonywania ćwiczeń, indywidualnej analizy osoby, dla której układamy plan i dostosowujemy wszystkie parametry. Czytam również książki na temat treningu siłowego czy hipertrofii. Po prostu trzeba cały czas się uczyć, a im więcej się człowiek uczy, tym częściej myśli, że wie jeszcze za mało.

– Jakie zajęcia trudniej prowadzić: ćwiczenia z grupą osób, czy trening personalny wymagający skupienia uwagi na jednej osobie?

– Na zajęciach grupowych ćwiczenia wykonuje się zazwyczaj z małym ciężarem lub bez niego, ale za to szybko, dynamicznie i przerwy między seriami/obwodami są krótsze niż podczas treningu personalnego, w którym bazujemy na większych ciężarach. Również trudniej jest zadbać o technikę każdej osoby ćwiczącej, dlatego osobie początkującej zaleciłabym najpierw popracować nad techniką samemu lub indywidualnie z trenerem. Plusem zająć grupowych jest na pewno atmosfera i wzajemna motywacja. Trening personalny moim zdaniem jest trudniejszy ze względu na indywidualizację ćwiczeń siłowych, konieczność rozpisania planu treningowego oraz przygotowanie osoby ćwiczącej do wykonywania zadań od a do z.

– Ile czasu sama poświęcasz na treningi? Czy masz jakiś plan treningowy?

– Trenuję około 1,5-2 godzin, ale to zależy też od bloku treningowego. Mam plan treningowy, który sama sobie rozpisuję. Obecnie jest on ukierunkowany na rozwój siły.

– Czy trenujesz tylko na siłowni, czy dokładasz do tego także np. bieganie?

– Teraz trenuję tylko siłowo, czasami dokładam bieganie, a w okresie wiosenno-letnim dużo jeżdżę na rowerze.

– Jak zmotywować ludzi, w tym młodych ludzi, aby wstali z kanapy? Od czego warto zacząć ćwiczenia na siłowni?

– Wszystko zależy od nas samych i naszej motywacji. Każda aktywność jest dobra dla zdrowia. Ważne jest, aby zacząć dziś nie jutro. Niczego nie wolno odkładać. Jeśli osoba wmawia sobie, że nie da rady, to od razu startuje z przegranej pozycji. Warto zaczynać z kimś, np. siostrą, bratem, przyjacielem, wspólnie na pewno będzie raźniej. Przed pójściem na siłownię, jeśli nie mamy zamiaru korzystać z usług trenera, warto pooglądać w Intrenecie i rozpisać sobie ćwiczenia, które chcemy wykonać. Od razu będziemy wiedzieli, czego potrzebujemy do wykonania ćwiczeń i będziemy czuli się pewniej.

– O jakich zasadach warto pamiętać przy wykonywaniu ćwiczeń?

– Przede wszystkim liczy się technika. Ona jest najważniejsza, później dbanie o kolejność ćwiczeń. Te wielostawowe powinny znaleźć się na początku treningu. Również należy pamiętać o indywidualizacji treningu. Nie każdemu będzie potrzebne dane ćwiczenie, wszystko zależy od celu osoby ćwiczącej.

– Jakie korzyści niesie ze sobą trening siłowy? Czy wpływa na nasze emocje i samopoczucie?

– Trening siłowy, jak wszystkie aktywności, dzięki wydzielaniu przez organizm endorfin poprawia samopoczucie. Te hormony sprawiają, że czujemy się przyjemnie, jesteśmy podekscytowani, naładowani pozytywną energią i mamy dobry humor. Im więcej mamy endorfin, tym większe nasze zadowolenie. Trenując siłowo, poprawimy oczywiście sylwetkę, postawę ciała oraz wzmocnimy kości i stawy, dlatego nawet osobom starszym zaleca się trening oporowy.

– Czy wiążesz swoją przyszłość z gastronomią, czy jednak ze sportem? A może w życiu zawodowym połączysz te dziedziny?

– Na dzień dzisiejszy przyszłość wiążę bardziej ze sportem, ale wiedza kulinarna towarzyszy mi codziennie i na pewno będzie pomocna przy robieniu smacznych, i zdrowych posiłków.

Echo Dwójki

Fot. Archiwum DF