Zasady pracy przy komputerze

W ostatnich tygodniach bardzo dużo czasu spędzamy przed monitorem. Warto zatem przypomnieć, że nieprawidłowa postawa ciała może narazić nas na wiele dolegliwości. Praca przy komputerze jest uciążliwa ze względu na nieruchomą i wymuszoną pozycję ciała. Najczęściej pojawiają się bóle głowy, bóle wokół oczu, bóle napięciowe szyi, pleców barków, rąk, bóle kręgosłupa. Często towarzyszy nam senność, zmęczenie, które nie mija po odpoczynku, częste mruganie oraz nadwrażliwość, ból, kłucie, pieczenie, łzawienie i swędzenie oczu. Pojawiają się problemy ze wzrokiem.

Nieprawidłowa postawa przy komputerze przyczynia się do wystąpienia dolegliwości ze strony kręgosłupa. Są to przede wszystkim: dyskopatia, skrzywienie kręgosłupa oraz bóle mięśni karku spowodowane pochylaniem się lub wręcz garbieniem się. Przykurcze mięśni nóg powstają również w wyniku nieprawidłowego oparcia stóp.

Rehabilitanci i fizykoterapeuci ostrzegają przed przeciążaniem rąk w nadgarstku. Forsowanie kończyn górnych wielogodzinnym używaniem klawiatury i myszy może wywołać konsekwencje w postaci dotkliwego, piekącego bólu przedramion, ramion i barków, a nawet obrzęków. W ekstremalnym przypadku może dojść do usztywnienia i bezwładu kończyn górnych.

Odpowiednio przygotowane miejsce pracy gwarantuje maksymalną wydajność i wygodę. Wyeliminuje wiele przyczyn fizycznego i umysłowego napięcia całodziennej pracy.

  1. Zapewnijmy sobie maksymalne pole widzenia poza ekranem monitora i dostrzegajmy otoczenie,
  2. Zadbajmy o właściwe oświetlenie,
  3. Mrugajmy co 3-5 sekund,
  4. Wyeliminujmy odblask,
  5. Stosujmy właściwą technikę pisania,
  6. Zachowujmy prawidłową pozycję ciała,
  7. Róbmy przerwy w pracy.

Pamiętajmy, że oczy powinny znajdować się w odległości 45-60 cm od ekranu monitora i 15- 20 cm powyżej środka ekranu. Nadgarstki powinny być na wysokości lub nieco poniżej łokci, a palce na poziomie lub poniżej linii nadgarstków. Ważna jest możliwość regulacji wysokości krzesła, które umożliwia siedzenie w pozycji wyprostowanej z solidną podporą dla pośladków, ud i dolnej części pleców. Stopy oparte na podłodze. Przy korzystaniu z klawiatury nie należy skręcać dłoni w nadgarstku.

Nie zapominajmy o odpowiednim odżywianiu się i ćwiczeniach w przerwach.

Nauczyciele bibliotekarze