„Dopóki nie pokochasz siebie, inni ciebie nie pokochają”

Czy tolerancja wobec siebie i innych jest rzeczą łatwą? Czy potrafimy się odnaleźć w relacjach z osobami, które dotknęła jakakolwiek forma niepełnosprawności? W naszym kraju żyje około 5,5 mln osób z niepełnosprawnością: ruchową psychiczna, wrodzoną i nabytą, widoczną i niewidoczną bądź niepełnosprawnością sprzężoną. Ta niedyspozycja wyzwala trudne do przyjęcia emocje: rozpacz, bunt, osamotnienie czy rozgoryczenie. Jak stawić temu czoła? Jednym z wzorów może być postawa Nicka Vujicica, australijskiego ewangelizatora, mówcy motywacyjnego pochodzenia serbskiego.  Vujicic urodził się z całkowitym wrodzonym brakiem kończyn. Swoją historię przedstawił w książce zatytułowanej „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!”. Publikacja jest formą autobiografii, pamiętnika, w którym opisał swoje aktywne życie. Niepełnosprawność nie przeszkodziła mu w osiąganiu własnych celów. Już jako nastoletni chłopak wyróżniał się dużą aktywnością. Mając 17 lat został przewodniczącym szkoły i pomagał organizacjom charytatywnym oraz kampaniom o niepełnosprawności. Studiował księgowość i planowanie finansów na Griffith University. Mężczyźnie udało się również osiągnąć spełnienie w życiu osobistym. Jednym z jego marzeń było zawarcie związku małżeńskiego. W lutym 2012 ożenił się z Kanae Miyaharą. Obecnie Nick Vujicic podróżuje po świecie i jako mówca motywacyjny spotyka się z różnymi ludźmi. Jest przykładem tego, że różnego rodzaju ograniczenia tak naprawdę rodzą się głowie. Mężczyzna angażuje się w działalność charytatywną niosąc pomoc innym. Jednoczenie znajduje czas, by kierować własną firmą, prowadzić szkolenia biznesowe.

Książka jest szczerym wyznaniem człowieka, który został doświadczony przez życie, który się nie poddaje. Autor dotyka spraw trudnych, choćby okres dorastania i oswajania się z własnym ciałem i jego możliwościami. Opisuje skrajne reakcje ludzi względem swojej osoby takie jak brak akceptacji, odrzucenie, kpiny, współczucie a niekiedy i obrzydzenie. Nick Vujicic nie skupia się jednak na nich. Mężczyzna w pełni akceptuje siebie, a nawet śmieje się z własnych słabości. Daje nam radę: „Dopóki nie pokochasz siebie, inni ciebie nie pokochają”. Dla Vujicica najważniejsze jest „życie bez ograniczeń”, poszukiwanie siebie i realizacja marzeń. Polecamy.

Nauczyciele bibliotekarze