Zamek Królewski #przezdziurkęodklucza

W czasie pandemii diametralnie zmienia się nasza rzeczywistość. Rytm dnia staje się zupełnie inny. Mamy ograniczony dostęp do rozrywki, a oknem na świat staje się ekran naszego komputera. Na szczęście kiedy my zamykamy się w domach, inni jeszcze bardziej otwierają się dla nas.

Ostatnie tygodnie przynoszą stopniowe łagodzenie wprowadzonych restrykcji. Otwierają się kolejne instytucje kultury, jednak wielu z nas w obawie o swoje zdrowie, nie decyduje się jeszcze na seans w kinie czy zwiedzanie wystawy. Proponujemy skorzystanie z oferty wirtualnego zwiedzania, tym razem Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie, w którym mieszczą się Państwowe Zbiory Sztuki. Zamek ów to najważniejsza i najbardziej prestiżowa z siedzib polskich władców. Jest miejscem wyjątkowym dla polskiej tradycji i tożsamości narodowej, które przyciąga rokrocznie turystów z całego świata.

Zamek Królewski ma bogatą historię. Mieszko I jako pierwszy historyczny władca i twórca polskiej państwowości, którego okres panowania przypada na lata 960 – 992, wybrał właśnie Wawel na jedną ze swych siedzib. Wieki XIV – XVI, okres panowania ostatnich Piastów i Jagiellonów to czas, w którym Wawel przeżywał swój rozkwit. Nadeszły jednak i te gorsze lata. Zamek był wielokrotnie niszczony i grabiony, np. podczas potopu szwedzkiego. W 1796 roku został przejęty przez Austriaków po ostatnim zaborze i utworzono w nim koszary armii austriackiej. Z początkiem XX wieku podjęto program odnowy królewskiej siedziby, by przywrócić jej dawną świetność. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przekształcono ją w muzeum.

Obecnie zgromadzone są tu kolekcje obrazów, grafik, rzeźb, tkanin, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany i mebli. W komnatach wyeksponowane są słynne arrasy (tkaniny) Zygmunta Augusta. Można podziwiać także renesansowe włoskie obrazy z kolekcji Lanckorońskich. Na Wawelu odbywają się liczne koncerty, przedstawienia operowe oraz pokazy tańców dworskich. Ponadto Zamek Królewski jest ważnym ośrodkiem konserwacji dzieł sztuki.

W czasie pandemii powstał cykl opowieści muzealnych online #przezdziurkęodklucza . W krótkich nagraniach filmowych zobaczymy i usłyszymy co dzieje się co dzieje się w muzeum oraz jakie prace trwają w wawelskich ogrodach. O zbiorach opowiadają kustosze. Można się dowiedzieć wielu ciekawostek m.in. na temat wawelskiej zbrojowni, znalezisk archeologicznych z epoki kamienia, królewskiej porcelany czy apartamentu prezydenta Ignacego Mościckiego, po którym oprowadzi nas Jerzy Sztur. Ponadto istnieje możliwość wirtualnego zwiedzania kolekcji Lanckorońskich, sal zamkowych oraz Zamku Pieskowa Skała. Dzięki takiej ofercie Zamek Królewski w Krakowie mamy w zasięgu ręki 😉

Link: https://www.zamek-krolewski.pl/

Nauczyciele bibliotekarze