Zaduszki 2021

W tym tygodniu udało nam się dotrzymać tradycji, którą pokrzyżowała nam pandemia rok temu, i w promieniach słońca i cudownych barwach jesieni odwiedzaliśmy groby nauczycieli naszej szkoły z symbolicznym zniczem. Tym razem w akcję zaangażowali się uczniowie klasy 2D, którym bardzo dziękujemy za poświęcony czas i wysiłek. Odwiedziliśmy groby 29 nauczycieli naszej szkoły, a także oddaliśmy hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.

Jako szkolna społeczność wlączyliśmy się też w inicjatywę Biura Edukacji Narodowej IPN o nazwie „Zapal znicz Pamięci”, której celem jest przypomnienie o Polakach zamordowanych przez Niemców w czasie okupacji w ramach prowadzonej, również w naszym regionie, operacji „Tannenberg”. Była to zaplanowana eksterminacja polskich elit, między innymi księży, urzędników, ziemian i nauczycieli. W jej wyniku śmierć poniosło kilkadziesiąt tysięcy Polaków.

Ofiarami operacji „Tannenberg” są tak znane postaci jak błogosławiony bp Michał Kozal zamordowany w Dachau, ksiądz Stefan Ogrodowski, również męczennik Dachau, Józef Pukacki – żołnierz AK, który poniósł śmierć na skutek brutalnego śledztwa w Forcie VII w Poznaniu i obozie w Żabikowie. Udało nam się też odszukać grób Genowefy Młynarz, którą za działalność konspiracyjną przetrzymywano w obozie w Stutthof, a po procesie w Berlinie wykonano na niej wyrok śmierci przez zgilotynowanie.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !

Dobrochna Konieczna