Zaczytani cz.6

Zdjęcie pochodzi ze strony:
httpslubimyczytac.plksiazka4950503sen-o-okapi

Rok 2021 upłynął nam pod znakiem pandemii, ale obfitował w znakomite książki. Na rynku wydawniczym pojawiło się dużo świetnych pozycji, wśród nich wymienia się  „Sen o okapi” Mariany Leky.

Mariana Leky studiowała germanistykę i kulturoznawstwo empiryczne w Tybindze w Niemczech. Będąc jeszcze studentką,  dzięki swoim nietuzinkowym opowiadaniom, została laureatką konkursu literackiego Allegra. Ukończyła studium pisania kreatywnego i dziennikarstwa. Jej debiutancki zbiór opowiadań „Liebesperlen” został wydany w 2001 roku, zaś w 2004 roku pojawiła się jej pierwsza powieść pt. „Erste Hilfe”.  Dopiero druga powieść, właśnie „Sen o okapi”, stała się prawdziwym bestsellerem.

„Za każdym razem gdy Selmie śni się okapi, na mieszkańców jej wioski pada blady strach. Sen ten oznacza bowiem, że w ciągu 24 godzin ktoś z nich umrze. Kto i w jakich okolicznościach pozostaje niewyjaśnione. Każdy próbuje przygotować się na to, co ma nadejść” – czyż taki początek nie jest intrygujący???

„Sen o okapi” to nie książka z szybką, pełną zaskoczeń akcją. Postacie, to nie bohaterowie przez duże „B”. To powieść czuła i magiczna, oryginalna i niebanalna. „Miłość przeplata się tu ze śmiercią, jawa ze snem, a smutek z radością”. To książka o miłości, o bliskich relacjach, o odkrywaniu siebie, o strachu przed śmiercią. Nie ma też wyraźnego zakończenia, po którym odłożymy książkę z myślą, że: tak, już wiem. Dodatkowo, kolorowa i ciepła okładka zachęca do tego, aby sięgnąć po tę książkę.

Na temat książki wypowiedziała się także bohaterka naszego wcześniejszego artykułu, Joanna Bator, pisząc: „Arcyzabawna i czuła opowieść o dojrzewaniu, przyjaźni, miłości i śmierci.” Zaś Ignacy Karpowicz powiedział, że: „W ciemności ludzkich losów Mariana Leky odnajduje światło. Piękna opowieść!”. Książka, którą warto przeczytać.

Polecamy 🙂

Nauczyciele bibliotekarze