Zaczytani cz.3

Przedstawiamy Wam kolejną propozycję na popołudniową lekturę. Jest nią książka autorstwa Wojciecha Eichelbergera „Wariat na wolności. Autobiografia”. Autor jest polskim psychologiem i psychoterapeutą. W swoich projektach zawodowych odwołuje się zarówno do psychiki, jak i ciała, energii i duchowości człowieka.

„Wariat na wolności. Autobiografia” nie jest debiutem literackim autora. Na jego koncie znalazło się już kilka pozycji książkowych, które tworzył lub współtworzył, felietonów.  Mimo tego, że Eichelberger dla wielu ludzi jest wielkim autorytetem, nie boi się że obnażać swoich wad. Przyznaje się do popełnianych błędów, egoizmu, niewiedzy. Pisarz snuje rozważania w jakim stopniu my decydujemy o swoim życiu, a na ile wpływają na nie inne wydarzenia. W autobiografii przedstawia nam swoją rodzinę. Nie boi się poruszać trudnych tematów takich jak nieobecność ojca czy brutalne kary, jakich doświadczał. Dużo miejsca poświęca na sferę uczuć i emocji. Urodził się w czasach wojennych. Okoliczności te sprawiły, że przeżył biedę, głód i tułaczkę. W części poświęconej dorosłości czytamy o pracy zawodowej i życiu osobistym. Poznajemy wiele czynników, które go ukształtowały: studia psychologiczne, liczne pasje takie jak sport, podróże czy chodzenie po górach, buddyzm, dom i rodzina, a następnie kolejny związek. Książka jest ciekawym opisem relacji autora z innymi w różnych momentach życia.

Wojciech Eichelberger opowiada o tym, co najważniejsze w życiu. Porusza tematy związane z pracą, miłością, rodziną, sposobem myślenia. „Wariat na wolności. Autobiografia” skłania czytelnika do nieustannego poszukiwania, zadawania pytań. Jest spotkaniem ze szczerym, wrażliwym człowiekiem i wskazówką, która może pomóc lepiej zrozumieć siebie.

Nauczyciele bibliotekarze