Zaczytani cz.23

Miłośnikom kryminałów i sensacji (choć nie tylko 😉 proponujemy książkę zatytułowaną „Irlandczyk” autorstwa Charlesa Brandta. Pozycja ta wcześniej została wydana pod tytułem “Słyszałem, że malujesz domy…”. Pisarz jest amerykańskim byłym śledczym. Był prokuratorem oraz Głównym Zastępcą Prokuratora Generalnego Stanu Delaware. Zdobyte doświadczenie zawodowe pozwoliło mu doskonale poznać świat zorganizowanej przestępczości. Fabuła powieści przenosi nas do powojennej Ameryki. Książka jest zapisem zeznań Franka Sheerana, weterana II wojny światowej. Dzięki jego relacjom autor odtwarza dramatyczne wydarzenia z połowy lat 70. Główny bohater przynależy do świata gangsterów. Dopuszczał się zabójstw na zlecenie mafijnego bossa Russella Bufalino. Opisana historia odsłania mechanizmy funkcjonowania przestępczości. Ujawnione zostały sekrety mafii i jej wpływy wywierane na amerykański rząd i politykę. Sheeranowi udaje się rozwikłać zagadkę zniknięcia przywódcy związkowego Jimmy’ego Hoffy, który zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach 30 lipca 1975 roku, choć śledztwo prowadzone w jego sprawie nie doprowadziło do żadnych konkretnych dowodów, a w 1982 roku uznano go za zmarłego. Paradoksem jest, że Frank Sheeran do końca życia pozostał gorliwym katolikiem. Postawa taka nie przeszkadzała mu w „malowaniu domów”, czyli wykonywaniu zleceń zabójstw, w wyniku których na ścianach domów pozostawały plamy krwi. Książka obnaża również wizje dziwnych relacji między ludźmi. Przyjaźnie nie gwarantowały wsparcia, pomocy. Ludzie ze świata mafii stawiali swoje wspólne gangsterskie cele ponad bliskie stosunki z innymi. Historie te szokują i wstrząsają. W licznych wywiadach udzielonych przez Franka Sheerana pisarzowi, gangster wyznał, że na zlecenie mafii zabił ponad dwadzieścia pięć osób. Te osobiste zeznania głównego bohatera – narratora czynią książkę niezwykłą.

Jest to prawdziwy klasyk w swoim gatunku. W „New York Daily News” o „Irlandczyku” napisano: „Opowiedziane niezwykle oszczędnie i z mrożącą krew w żyłach mocą. W porównaniu z tą książką Rodzina Soprano sprawia nagle wrażenie teatralnie sztucznej i barokowo zdobnej opowieści.”

Pozycja Charlesa Brandta stała się inspiracją do nagrania filmu „Irlandczyk” w reżyserii  Martina Scorsese, którego światowa premiera miała miejsce 27 września 2019 roku. W ekranizacji możemy podziwiać gwiazdorską obsadę. W rolach głównych wystąpili zdobywcy Oscarów: Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Anna Paquin oraz nominowany do Oscara Harvey Keitel. Film zdobył liczne nagrody przyznane między innymi przez Bostońskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych, Critics Choice czy National Board of Review.

Polecamy.

Nauczyciele bibliotekarze