Zaczytani cz.22

Stephen King to amerykański pisarz, który kojarzy się nam przede wszystkim jako autor literatury grozy. Stephen już w wieku 11 lat miał za sobą pierwsze próby pisarskie. Namiętnie pochłaniał komiksy, oglądał filmy, zapisywał ich akcję. Jego matka cały czas wspierała go. Od niej otrzymał pierwszą maszynę do pisania. Odtąd wysyłał redakcjom swoje utwory. Jeszcze jako nastolatek postanowił wydać swoją pierwszą książkę. Sam ją napisał, sam wydrukował i rozpowszechnił wśród swoich kolegów ze szkoły. Dzięki namowom matki rozpoczął studnia. Uniknął powołania do wojska. I ciągle pisał i pisał. Jego los odmieniła powieść „Carrie”. Później zaczęły się pojawiać kolejne książki i kolejne sukcesy: „Miasteczko Salem”, „Lśnienie”, „Bastion”, „Strefa śmierci”, „Podpalaczka”, „Cujo”, „Smętarz dla zwierzaków„, „Talizman”, „To!”, „Oczy smoka”, „Misery”, „Gra Geralda”, „Dolores Claiborne”, „Zielona mila”, „Worek kości”, „Pokochała Toma Gordona” i setki opowiadań. Jego książki rozchodzą się w nakładzie przekraczającym 350 milionów egzemplarzy. To czyni go jednym z najbardziej poczytnych, ale również jednym z najbogatszych pisarzy świata. Mówi się, że zarabia rocznie średnio 50 mln dolarów. Każda jego książka trafia natychmiast po premierze na szczyty list bestsellerów. Wytwórnie filmowe biją się o prawa do ich ekranizacji. Dla Amerykanów Stephen King jest ucieleśnieniem sukcesu, amerykańskiego snu. W swoim życiu imał się bowiem wielu zajęć, począwszy od pracownika pralni aż do pisarza o światowej sławie. Nadmienić należy, że zanim odniósł tak olbrzymi sukces, pracował także, jako nauczyciel języka angielskiego w szkole.


Może dlatego trzydziestopięcioletni Jake Epping, bohater kolejnej powieści Stephena Kinga „Dallas’63”, jest właśnie nauczycielem języka angielskiego w Lisbon Falls w stanie Maine. Jake dorabia. Prowadzi kursy przygotowawcze do matury zaocznej dla dorosłych. Jego przyjaciel, Al, zdradza mu pewnego niesamowitą tajemnicę. Spiżarnia pubu, której właścicielem jest Al, jest…. portalem do roku 1958. Jake otrzymuje do wykonania szaloną misję – misję ocalenia Kennedy’ego. Nasz bohater otrzymuje nowe życie, nową postać i nowe nazwisko. Żyjąc w świecie Elvisa, wczesnego rock and rolla, Johna Fitzgeralda Kennedy’ego i amerykańskich krążowników szos nasz bohater stara się wypełnić powierzone mu zadanie i ocalić prezydenta. Czy to mu się uda?

Zapraszamy do lektury.

Nauczyciele bibliotekarze