Zaczytani – cz.11

Ma na swoim koncie blisko 40 książek przetłumaczonych na kilka języków. Według badań m.in. Biblioteki Narodowej i Nielsen BookScan jest najpopularniejszym polskim żyjącym autorem. Wśród rzeszy jego czytelników znajdują się również inni twórcy, m.in. TessGerritsen – amerykańska pisarka thrillerów medycznych i romansów kryminalnych. Remigiusz Mrózznany również jakoOveLøgmansbø. W czym tkwi jego fenomen? Twórczość Mroza wielu z nas kojarzy się z nurtem powieści kryminalnych, choć w jego dorobku znajdziemy także powieści historyczne, science fiction czy thrillery i horrory. Pisarz jest laureatem wielu nagród literackich, m.in. Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego (2016 r.). Jego pierwsza powieść „Ekspozycja” przez lata utrzymywała się jako bestseller w TOP 100 Empiku. Kryminały Mroza porównywane są przez czytelników do twórczości znanych poczytnych autorów takich jak JoNesbø czy Stieg Larsson.

Rozgłos przyniosła pisarzowi seria thrillerów prawniczych z bohaterką Joanną Chyłką. Cykl ten stał się inspiracją do napisania scenariusza serialu „Chyłka. Zaginięcie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. W roli tytułowej mecenas Joanny Chyłki wystąpiła Magdalena Cielecka. Serię tę tworzy 12 pozycji wydawniczych. Główna bohaterka jest bezwzględną panią prawnik, która chętnie stawia czoła nowym wyzwaniom. W każdym tomie znajdziemy kolejną sprawę, którą z pełnym profesjonalizmem i oddaniem zajmuje się Joanna Chyłka. Bohaterka spotyka na swojej drodze różnych ludzi. Raz jest to syn milionera, innym razem robotnik podejrzewany o zamordowanie całej swojej rodziny. Ostatnia książka z tej serii- „Precedens” ukazała się w 2020 roku. W tej części pani mecenas ma do czynienia z przestępstwem popełnionym przez jedną z najpopularniejszych polskich aktorek. Joannie Chyłce nie udaje się powstrzymać morderczyni i dochodzi do zabójstwa. Wszelkie dowody są niepodważalne… Jak poradzi sobie prawniczka z bezwzględnej warszawskiej korporacji prawniczej? Akcja „Precedensu” jest dynamiczna, bogata w liczne nieoczekiwane wydarzenia. Autor jak zawsze potrafi utrzymać czytelnika w napięciu, pozwalając mu jednocześnie rozeznać się w zawiłościach postępowania procesowego.

Nauczyciele bibliotekarze