Wycieczka do Warszawy

W dniu 6 grudnia 2023 r. uczniowie klas 5dp, 4d i 4b wraz z opiekunkami – Magdaleną Zych oraz Moniką Figielek, pojechali na jednodniową wycieczkę do Warszawy.

Głównymi punktami wycieczki było zwiedzanie Sądu Najwyższego, Centrum Pieniądza oraz Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce Europa Experience.

Pierwszym punktem programu był Sąd Najwyższy. Uczniowie mogli zapoznać się z tajnikami funkcjonowania sądu, rolą prawa w życiu każdego człowieka oraz poznać przebieg procesu sądowego. Uczniowie mogli zasiąść w ławach sali rozpraw i poczuć atmosferę

tego miejsca oraz dowiedzieć się jak działa Sąd Najwyższy.

Drugim etapem wycieczki było Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka, które jest placówką ekspozycyjno-edukacyjną Narodowego Banku Polskiego. Jest to nowoczesna placówka edukacyjna ukazująca dzieje pieniądza. Podczas zwiedzania uczniowie dowiedzieli się, skąd wzięły się pieniądze, jak zmieniał się ich wygląd i dlaczego na świecie są różne waluty.

Kolejno wycieczka odwiedziła Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce – Europa Experience. W Centrum Europa Experience uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje Unia Europejska oraz kto tworzy Parlament Europejski. Interaktywna mapa Europy przybliżyła uczniom dotychczasowe osiągnięcia Wspólnoty oraz wyzwania na przyszłość. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się również, jakie są priorytety UE na szczeblu krajowym i regionalnym, co UE robi dla danego kraju i jak określony kraj angażuje się w projekty europejskie. A na pamiątkę uczniowie mieli możliwość zrobienia sobie selfie i wysłania go na swój adres e-mail lub podzielenia się zdjęciem ze zwiedzającymi w innych Centrach Europa Experience w całej Unii Europejskiej.

Wycieczka wzbogaciła uczniów o nowe, ciekawe doświadczenia. Był to dzień pełen wrażeń.

Magdalena Zych, fot. uczestnicy wycieczki