W świecie książek … cz.5

Bardzo serdecznie polecamy waszej uwadze wydarzenie kulturalne – Krotoszyński Ośrodek Kultury zaprasza na premierę poetyckiej książki Pawła W. Płócienniczaka „Kilka Słów”. Jest to premiera niecodzienna, bo filmowa zamieszczona w serwisie Youtube –https://youtu.be/8aXQEOZA-Is. Ze względu na okoliczności pandemii, nie będzie to bezpośrednie spotkanie autora z czytelnikami, przyjaciółmi i ludźmi kultury nad czym ubolewa, lecz mamy możliwość spotkania w rzeczywistości wirtualnej.

Paweł Władysław Płócienniczak to znany krotoszyński pisarz, publicysta, reporter, działacz kulturalny.
Jako pisarz i poeta debiutował w prasie wielkopolskiej w roku 1982. Pierwsza książka „Sezon na peryferiach” ukazała się w 2005 roku i zawierała oprócz wierszy także teksty piosenek i aforyzmy.
Jako autor tekstów wydał wspólnie z założonym przez siebie zespołem „Reising Band” płytę pod tytułem „Z tego miasta”. Współpracował z zespołami muzycznymi: „Skippers”, „Acoustic Flame”, „Infinitum Cantamus”.
Współpracował jako korespondent terenowy z TVP Poznań.
Wydana w 2010 roku w Krakowie, w Wydawnictwie Miniatura książka zatytułowana „Okno z widokiem na smutek” zawierała także ilustracje fotograficzne autora i była przez niego zaprojektowana plastycznie.
Jako fotografik był uczestnikiem i autorem kilku wystaw, między innymi autorskich wystaw o rodzinnym Krotoszynie oraz wypraw żeglarskich dookoła Bałtyku, na Korsykę i Sycylię, jest laureatem kilku konkursów. Jego fotografie reporterskie i ilustracje ukazują się w prasie lokalnej, regionalnej i zagranicznej.
W 2011 roku ukazała się książka czterech poetów z Krotoszyna, pod tytułem „Nowa Kwadryga”, której był pomysłodawcą, współautorem, redaktorem i autorem fotografii i szaty graficznej.
W 2011 roku decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał honorowy tytuł „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2015 roku został laureatem nagrody „Krotoszyński Dąb” w dziedzinie kultury.
Jest autorem okładek, fotografii i projektów graficznych kilku książek z dziedziny literatury i historii.
Wystąpił i współpracował przy produkcji filmu „Przesyłka. Sendung”, został także lektorem w polskiej wersji filmu dokumentalnego o Krotoszynie pt. „Klucze”.
Obecnie jest pracownikiem Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury. Wielokrotnie gościł w naszej szkole jako fotograf i reporter relacjonując w lokalnej prasie nasze szkolne uroczystości. Był Gościem Specjalnym uroczystości zorganizowanej z okazji 10. lecia Poranków Poetyckich.

Teresa Szelągowska