Szkolny Klub Europejski szkolił się w stolicy!

Członkowie naszego Szkolnego Klubu Europejskiego – Natalia Stencel, Ola Jakubiak, Norbert Szychowiak, Farnciszek Guzikowski, Fabian Kryś, Michał Snadny, Antek Czebatura i Bartek Nabzdyk, pod opieką Pani Magdaleny Zych, w dniach 20-21 maja uczestniczyli w warsztatach i szkoleniach w Warszawie. Wyjazd był nagrodą za zorganizowanie w szkole debaty oksfordzkiej na temat unijny, w ramach projektu „Młodzi Głosują”, który jest organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Pierwszego dnia wyjazdu uczniowie pojechali metrem pod Stadion Narodowy, a następnie podziwiali z punktu widokowego obiekt, który mieści 58 tysiące widzów, i którego powierzchnia użytkowa wynosi aż 204 tys. m2. Kolejno grupa udała się na długi spacer po Łazienkach Królewskich, gdzie miała okazję podziwiać m.in. Pałac na Wyspie, pomnik Fryderyka Chopina, Biały Dom, Świątynie Sybilli czy Amfiteatr.

Drugiego dnia nasi uczniowie wcielili się w rolę europosłów w grze symulacyjnej w Biurze Parlamentu Europejskiego w Polsce Europa Experience. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na cztery frakcje, które miały reprezentować swój punkt widzenia na dany problem. Każda frakcja rozpatrywała unijne rozporządzenia, brała udział w konferencjach prasowych, czy też głosowała nad różnymi dyrektywami. Dodatkowo uczniowie musieli obsługiwać biuro europosła, czyli odbierać telefony od przeciętnych Europejczyków, odpowiadać na ważne e-maile i analizować artykuły naukowe.

Drugim miejscem szkolenia była kancelaria CMS mieszcząca się w największym budynku nie tylko w Warszawie, ale i w Polsce – Varso Tower. Kancelaria CMS jest jedną z największych międzynarodowych kancelarii prawnych dzialajacych w Polsce. Centrum Edukacji Obywatelskiej współpracuje z CMS, dzięki czemu nasi uczniowie mogli zostać przeszkoleni przez specjalistów od debatowania, wyrażania własnych poglądów i bronienia swoich racji.

Po zakończeniu warsztatów grupa podziwiała panoramę Warszawy z tarasu widokowego na 43 piętrze wieżowca. Po dwóch intensywnych dniach uczniowie wracali do domu uśmiechnięci i z bagażem nowych doświadczeń. Stwierdzili, iż warto brać udział w konkursach, przygotować się do nich i dać z siebie wszystko, aby później móc korzystać z tak atrakcyjnych nagród, jakim był dwudniowy wyjazd do Warszawy.

Norbert, Ola, Natalia, Franek (SKE)