Szczepimy się!

2
1
previous arrow
next arrow

Niebawem miną dwa lata od kiedy pojawił się wirus SARS-CoV-2. Początkowo nikt nie przypuszczał, że wirus ten rozprzestrzeni się w tak szybkim tempie i obejmie swoim zasięgiem cały świat. Wszyscy śledziliśmy serwisy informacyjne, by dowiedzieć się o skali tego zjawiska, słuchaliśmy zaleceń epidemiologów co robić, by zminimalizować ryzyko zachorowania na Covid-19. Doskonale pamiętamy wiosnę 2020 roku, kiedy świat się zatrzymał. E-szkoła, zdalna praca, puste ulice oraz pozamykane kina, muzea, puby czy centra handlowe zmieniły naszą codzienność.

Jedyną metodą na skuteczne powstrzymanie rozprzestrzenia się wirusa są powszechne szczepienia. Szybkie opracowanie bezpiecznej i skutecznej szczepionki przeciw COVID-19 stało się priorytetem środowisk naukowych. Intensywne badania nad nią rozpoczęły się po opublikowaniu sekwencji genetycznej koronawirusa SARS-CoV-2 (11.01.2020 r.), w oparciu o wyniki wieloletnich badań nad szczepionkami. Mimo presji czasu szczepionki przeciw koronawirusowi były opracowywane według tych samych standardów jakości, bezpieczeństwa i skuteczności co wszystkie produkty lecznicze. Ich celem jest przygotowanie układu odpornościowego organizmu do rozpoznawania i zwalczania choroby. Wszystkie szczepionki przeciw Covid-19 dostępne w krajach Unii Europejskiej otrzymały pozytywną ocenę Europejskiej Agencji Leków. Do tej pory w grupie wiekowej od 12 roku życia zostały dopuszczone do szczepienia przeciw Covid-19: Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech oraz Spikevax firmy Moderna Biotech Spain, S.L.

Nasza szkoła przystępuje we wrześniu do akcji szczepień uczniów od 12 do 18 roku życia. Osoby, które wyrażą chęć przystąpienia do szczepień, proszone są o zgłoszenie się do wychowawcy klasy. Szczepienia odbędą się na terenie szkoły lub w wyznaczonym punkcie szczepień.

„Pokonanie pandemii COVID-19 i powrót do normalności są możliwe, gdy przerwiemy łańcuch zakażeń. Szczepionka daje nam taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, wszyscy musimy być solidarni. Każdy z nas może zatrzymać pandemię.”

Nauczyciele bibliotekarze