Światowy Dzień Czytania Tolkiena – Tolkien Reading Day

2019_16_tolkien
j-r-r-tolkien-pisarz-stulecia-b-iext54620759
TOLKIEN-Wladca-pierscieni-Wersja-ilustrowana
previous arrow
next arrow

Kolejna ciekawa propozycja spędzenia czasu w domu to czytanie. Niedawno (25 marca) obchodziliśmy Światowy Dzień Czytania Tolkiena, więc szczególnej Waszej uwadze polecamy książki tego autora. John Ronald Reuel Tolkien to pisarz fantasy, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jedna z ikon literatury fantastycznej, twórca Hobbita i Władcy Pierścieni jest do dziś pisarzem kultowym.

Był twórcą Środziemia, świata fantastycznego. Jednak nie tylko tego, bowiem w jego dorobku literackim znajdują się także liczne tomy poezji, jak również różnego rodzaju opracowania i teksty krytyczne. W twórczości literackiej J. R. R. Tolkien inspirował się religią chrześcijańską, mitologią nordycką oraz innymi mitologiami zamierzchłymi, językami staroangielskim, twórczością Szekspira, Richarda Wagnera, Williama Morrisa itd. Poruszał uniwersalne tematy, takie jak moralność czy wojna dobra ze złem. Tolkien analizuje postawy moralne, dumę i determinację, nie brakuje w jego utworach wątków miłosnych i przyjaźni.

Zachęcamy do lektury i oglądania ekranizacji!

Teresa Szelągowska