Spece od motoryzacji z 4fp

W dniu 20.04.2023r na terenie Centrum Sportu i Rekreacji „Wodnik”  w Krotoszynie odbyła się XXV edycja powiatowego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego zorganizowanego przez Komendę Powiatową Policji w Krotoszynie,  Starostwo Powiatowe w Krotoszynie oraz tegorocznego gospodarza konkursu – I LO w Krotoszynie.

Tak jak co roku podczas turnieju rozegrane zostały cztery konkurencje. W pierwszej kolejności uczestnicy musieli zmierzyć się z testem wiedzy o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w drugiej zaś uczniowie mieli do wykonania zadanie praktyczne dotyczące codziennej obsługi samochodu i przygotowania go do jazdy. Uczestnicy konkurowali także ze sobą w kategoriach udzielania pomocy przedmedycznej oraz jazdy sprawnościowej samochodem osobowym z tzw. talerzem Stewarta.

W imprezie wzięło udział 7 trzyosobowych drużyn reprezentujących szkoły ponadpodstawowe powiatu krotoszyńskiego.

Po podsumowaniu punktów okazało się, że pierwsze miejsce zdobyła drużyna Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Krotoszynie [Szymon Łacina, Mateusz Polny, Norbert Szeląg] która będzie reprezentować powiat krotoszyński na etapie wojewódzkim. Drugie miejsce zdobyli reprezentanci Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Krotoszynie , a trzecie zawodnicy z Branżowej Szkoły I Stopnia w Kobylinie. Po zakończeniu wszystkich konkurencji, odbył się pokaz ratownictwa drogowego przeprowadzony wspólnie przez policję,  straż pożarną i ratowników medycznych. Do zainscenizowania wypadku posłużył prawdziwy samochód, a widzowie mogli zobaczyć jak wygląda udzielanie pomocy poszkodowanemu od momentu przyjazdu ekipy straży pożarnej na miejsce zdarzenia, aż po rozcięcie wraku w celu wydobycia zeń nieprzytomnego kierowcy i zabraniu go przez zespół ratowniczy .

Na zakończenie Starosta Krotoszyński p. Stanisław Szczotka, Burmistrz Miasta i Gminy Krotoszyn p. Franciszek Marszałek i Komendant Powiatowy Policji w Krotoszynie insp. Mariusz Jaśniak  wręczyli puchary i nagrody, gratulując wszystkim uczestnikom wiedzy i umiejętności, a zwycięzcom miejsca na podium.

W opinii sędziów i uczestników tegoroczna edycja turnieju stała na bardzo wysokim poziomie, rywalizacja przebiegała w atmosferze wzajemnej sympatii a samo przygotowanie i organizacja konkursu były wzorowe. Organizatorzy słusznie podkreślili również, że podstawowym celem Turnieju jest popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym i wiedzy motoryzacyjnej, promowanie kultury i bezpieczeństwa podczas korzystania z drogi, a także popularyzacja wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Jest to o tyle ważne, że większość uczestników to młodzi  kierowcy, a nabyta wiedza z pewnością przyczyni się do bardziej bezpiecznej i rozważnej jazdy

MU