Skok z ery nowoczesnych technologii w przeszłość…

…zrobili uczniowie klasy 2e spotykając się w naszym Muzeum Regionalnym z archeologiem, mgr. Sebastianem Przybylskim. Badacz przeprowadził nas przez dzieje osadnictwa w okolicy Krotoszyna rozpoczynając od przedstawienia śladów życia ludzi z epoki kamienia żyjących ok. 5000 lat przed Chrystusem, a kończąc na okresie wczesnego średniowiecza.

Dzięki prezentacji i prelekcji przygotowanej przez Sebastiana Przybylskiego poznaliśmy ślady wczesnych społeczeństw żyjących tu przed nami na przestrzeni tysiącleci: elementy broni i narzędzi rolniczych, ceramiki oraz ozdób znajdowanych głównie w miejscach pochówku. Największe zaciekawienie wzbudziły informacje o amulecie pochodzącym z …. Egiptu, a znalezionym w …. Cieszkowie oraz historia sprytnego rycerza Bartosza, który zasilał skarbiec króla francuskiego i potrafił przeciwstawić się samemu Zakonowi Krzyżackiemu.

Mimo, że zgłębialiśmy tajniki przeszłości, nie uszedł naszej uwadze fakt, że archeologia korzysta obecnie z wielu nowoczesnych, nieinwazyjnych metod badań. Nie tylko łopatą i pędzelkiem pracuje archeolog, ale … wykorzystuje promienie lasera, specjalnego rodzaju oprogramowanie, a także zdjęcia lotnicze i radary.

Bardzo dziękujemy Sebastianowi Przybylskiemu za przybliżenie nam najdawniejszych dziejów, a wszystkim Pracownikom Muzeum za miłe przyjęcie.

Tekst i fot. DK