Prelekcja „Profilaktyka raka piersi”

W środę 20.10.2021 w ramach miesiąca  października – uznawanego na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi  – uczniowie klasy 2d wzięli udział w prelekcji  prowadzonej  przez przedstawiciela Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Krotoszynie ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia. Tematem spotkania była profilaktyka samobadania i wczesnego wykrywaniu raka piersi. Podczas prelekcji omówiono symptomy choroby nowotworowej piersi, wskazano, na co należy zwrócić uwagę, co nas powinno zaniepokoić w wyglądzie skóry oraz  przedstawiono młodzieży statystki dotyczące zachorowań na nowotwory piersi, które wbrew powszechnej opinii, nie dotyczą tylko kobiet ale również mężczyzn.

Z przedstawionej prezentacji młodzież dowiedziała  się   również kiedy i w jaki sposób wykonać badanie piersi i co zrobić w razie niepokojących sygnałów oraz w jaki sposób należy prawidłowo wykonać samobadanie. Dowiedziała się również, gdzie należy zgłaszać się po pomoc, w razie wykrycia guzka czy zmian skórnych.

Zajęcia były bardzo atrakcyjne i dotyczyły ważnego i aktualnego problemu, dlatego mamy nadzieję, że młodzież wyciągając  wnioski, będzie stosować i popularyzować profilaktykę raka, nie tylko w październiku, ale przez cały rok!

Dziękujemy serdecznie Pani , która  zechciała  spotkać się z młodzieżą  naszej szkoły i poprowadzić zajęcia na tak ważny temat.

                                                                                               Dorota Szymczak