PRAKTYCZNA NAUKA FOTOGRAFII

4 grudnia całą klasą wybraliśmy się do Wrocławia. Wyjazd zorganizowany był praktycznie pod kątem naszych zajęć z fotografii. A dobrze wiemy, że współczesny technik reklamy musi znać się na fotografii, musi umieć wykonać poprawnie zdjęcia, co więcej, musi znać warsztat pracy pod względem technicznym i estetycznym.

W pierwszej kolejności udaliśmy się do największego składu sprzętu fotograficznego we Wrocławiu – firmy FOTOFORMA. Tam dowiedzieliśmy się co w trawie piszczy, czyli jakim sprzętem fotograf profesjonalny wykonuje dziś zdjęcia. Zapoznaliśmy się z flagowymi przedstawicielami branży fotograficznej, czyli Nikonem, Canonem i Sony. Zobaczyliśmy najróżniejsze obiektywy dedykowane tym systemom. Trochę zdziwiliśmy się, gdy spojrzeliśmy na ceny sprzętu profesjonalnego. Jednak najbardziej zainteresowane osoby z naszej jednodniowej wycieczki i tak spoglądali na tę „najwyższą półkę”.

Dowiedzieliśmy się jakimi statywami winniśmy wesprzeć się podczas wykonywania zdjęć, jakich użyć lamp błyskowych czy też jaka torba bądź plecak przyda się do przenoszenie naszego sprzętu.

Gdy już nacieszyliśmy nasze oczy widokiem sprzętu udaliśmy się do profesjonalnego studia fotograficznego. Tam mogliśmy zobaczyć jak może wyglądać profesjonalne foto atelier. Mieliśmy do dyspozycji 3 studia, z których każdy przeznaczony był do innego rodzaju fotografii. Surowe minimalistyczne wnętrze, otwarte przestrzenie, ściany z surowego betonu oraz dotknięte czasem cegły nadawały miejscu niepowtarzalny klimat. Duże, przestronne okna zapewniały mnóstwo naturalnego światła. Cyklorama i profesjonalne lamy studyjne pozwoliły, że na chwilę poczuliśmy się jak prawdziwi fotograficy. To idealne miejsce dla profesjonalnych i amatorskich fotografów. Przez kilka godzin mogliśmy urzeczywistniać swoje twórczej wizje.

Jednak to nie koniec dzisiejszego fotograficznego dnia. Szybki posiłek w Galerii Dominikańskiej, rzut ona do kolejny sklep fotograficzny Fotojoker i udaliśmy się na Jarmark Bożonarodzeniowy. I niekoniecznie by przyglądać się licznie wystawionym straganom z akcentami świątecznymi, ale by ten nastrój uwiecznić na fotografii. I bynajmniej nie tyle chodziło nam o pocztówkowe, reklamowe ujęcia jarmarku, ale bardziej o wykonanie tzw. street foto. Niska temperatura troszkę nam przeszkodziła w wyszukiwaniu tych najlepszych ujęć, ale udało nam się pozbierać trochę materiału do dalszej obróbki. A będzie co robić na najbliższych lekcjach z fotografii. Mamy do zedytowania zdjęcia studyjne oraz streetowe.

I jeszcze ważna informacja. Na wyjazd udaliśmy się wspólnie z profesjonalistami z niedalekiej CERAMY – uczniami klasy 2 technikum fotograficznego. Była okazja poznać nowe osoby i przegadać wspólne tematy fotograficzne. Już nawet umówiliśmy się na wspólny wypad na największe targi branży foto w Łodzi, które odbywają się w kwietniu.

„Wycieczka jak najbardziej na plus. Mogliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o sprzęcie foto i spróbować swoich umiejętności w studiu fotograficznym. Mam nadzieję, że będzie więcej takich integracyjnych wyjazdów” – powiedziała o wyjeździe jedna z uczestniczek Karolina Kościelna.

Grzegorz Pierzchała, fot. uczestnicy wspólnego wyjazdu