Patriotyzm jest w nas

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości stały się już tradycją naszej szkoły. W tym roku z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Dwójce zrealizowano wiele interesujących działań w przeddzień tego święta, 10 listopada.

Przywiązanie do narodowych symboli społeczność szkolna podkreśliła odświętnym strojem. Z inicjatywy samorządu nauczyciele i uczniowie przypięli w tym dniu biało-czerwone rozetki. Młodzież wysłuchała audycji, w której uczennice przypomniały najważniejsze wydarzenia polskiej drogi do niepodległości i sylwetki bohaterów walczących o wolność. Historyczny wywód powiązano z wierszami o Polsce i Polakach. Dokładnie o godzinie 11:11 uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wspólnie zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. O piękne i poprawne wykonanie hymnu narodowego zadbała uczennica Marcelina Pawlak. Społeczność Dwójki włączyła się w ten sposób w ogólnopolską akcję MEN „Szkoła do hymnu”.

W ramach obchodów święta odbyła się także debata niepodległościowa. Uczniowie z różnych klas szukali odpowiedzi na istotne i wciąż aktualne pytania. Czy niepodległość jest ważna i potrzebna? Czym dzisiaj jest dla nas wolność? Co to dziś znaczy być patriotą? Prowadzący spotkanie przywołali słowa znanych, zasłużonych, ale i często kontrowersyjnych osób, które stały się inspiracją dla debatujących. Uczniowie prezentowali postawy świadomych, doceniających ojczyznę obywateli, pragnących dobra nie tylko dla siebie, ale i dla ludzi żyjących wokół. O działalności prospołecznej i szkolnych inicjatywach o patriotycznym wymiarze, np. oddawaniu krwi mówił Mateusz Frala. Znaczenie wolności w powiązaniu z odpowiedzialnością podkreśliła Wiktoria Oprysiak. Natalia Stęcel zwróciła uwagę na codzienne, drobne sprawy, ale ważne dla ojczyzny, np. segregowanie śmieci, dbałość o klimat, uczciwą pracę czy naukę. Młodzież podkreśliła konieczność pamiętania o chlubnej przeszłości ojczyzny, o bohaterach walk i szacunku do ojczystego języka. O artystyczną oprawę spotkania zadbały uczennice: Karolina Kościelna, recytując „Gawędę o miłości ziemi ojczystej” oraz Aleksandra Swora, która wykonała piosenkę z filmu „Miasto 44”. Debatujący umiejętnie przekonywali, że niepodległość, wolność i patriotyzm to uniwersalne wartości demokratycznego państwa, które należy pielęgnować i wcielać w życie.

Słowa uznania należą się także Kacprowi Juskowiakowi za ręczne wykonanie pięknej grafiki niepodległościowej.

Działania związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległość dowiodły, że istnieje w nas patriotyczna świadomość i duma z tego, że jesteśmy Polakami.

Lucyna Zięba, fot. Anna Woźna i Wiktoria Mikołajczyk z klasy 2 technik reklamy