O podróży po Europie

O fascynujących i oryginalnych zakątkach Europy opowiedział młodzieży naszej szkoły w krotoszyńskiej bibliotece Michał Szulim, człowiek wielu pasji i talentów. 30 października br. uczniowie klas III f i II b wraz z opiekunami uczestniczyli w spotkaniu z dziennikarzem, podróżnikiem, ale także muzykiem i autorem tekstów w zespole Plateau.

Podróżnik zaprezentował młodzieży miejsca w Europie, które są wyjątkowe i dostępne, ale są na tyle mało znane, że bywają w wyprawach pomijane. Taką perełką jest włoskie miasto Neapol, które słynie nie tylko z pięknych uliczek, restauracji, lokalnej mafii camorra, ale również z wyjątkowego kultu Diego Maradony. Ten argentyński piłkarz, który przyczynił się do niezapomnianych triumfów SSC Napoli, stał się dla mieszkańców miasta niemal świętą postacią. Michał Szulim przedstawił także bajeczną włoską miejscowość Alberobello, słynącą z domów typu trulli, które są okrągłe i mają stożkowate dachy z kamienia. Podróżnik zachęcał, aby w Sztokholmie zwiedzić popularne muzeum jednego przedmiotu, a w Danii niezwykłe zoo, w którym można się poczuć jak na safari. W Berlinie proponował zwiedzić muzeum przyczep i kamperów, natomiast w Portugalii – lotnisko na Maderze, o którym krąży opinia, że jest najniebezpieczniejsze na świecie. Michał Szulim opowiedział, że w Paryżu na uwagę zasługuje cmentarz Pere Lachaise, najsłynniejsza nekropolia świata, na której spoczywa polski kompozytor Fryderyk Chopin oraz Jim Morrison z The Doors. Oczywiście dziennikarz podkreślił, że także w Polsce jest wiele ciekawych miejsc i unikatowych zabytków. Jako przykłady podał małą wioskę Emilcin, w której znajduje się jedyny istniejący pomnik UFO w Polsce oraz Wołomin, podwarszawską miejscowość, w której stoi pomnik psa jeżdżącego koleją.

Mamy nadzieję, że barwna i dynamiczna opowieść Michała Szulima o Europie stanie się dla młodzieży impulsem do planowania podróży, wypraw oraz poznawania pięknych i interesujących zakątków naszego kontynentu.

LZ, KSZ, zdjęcia: Bartłomiej Pawlicki