Flamenco, muzyka Romów, Andaluzja…

O flamenco każdy coś słyszał, każdy coś wie. Kojarzymy flamenco jako ognisty i pełen zmysłowej namiętności narodowy taniec Hiszpanii.

Dziś mogliśmy dotknąć zmysłami cząstkę muzyczną Hiszpanii. Uczestniczyliśmy w koncercie muzyki flamenco. Flamenco, jak się dowiedzieliśmy, to barwa (najczęściej czerwona czarna i biała), szelest falban, szmer wachlarzy, brzęk kastanietów i stukot obcasów. Flamenco to jednak o wiele więcej niż zwykły taniec, muzyka, śpiew czy ubiór. To złożony fenomen kulturowy Andaluzji. Jednak źródłem flamenco to wpływy kultury hinduskiej, perskiej, żydowskiej, arabskiej, mauretańskiej, egipskiej, bizantyjskiej, a przede wszystkim wędrownych Cyganów. (Cyganie pochodzą z Azji a w Andaluzji osiedlili się na stałe w XV wieku).

Cyganie akompaniowali sobie do śpiewu za pomocą najprostszych dostępnych środków, jak pstrykanie palcami, klaskanie dłońmi i stukanie obcasami. Gitara flamenco to jednak instrument tylko dla wtajemniczonych – gitarzyści często nie znają zapisu nutowego, ponieważ nauka, polegająca na mozolnym powtarzaniu struktury rytmicznej, przekazywana jest wyłącznie z ojca na syna.

Jak widać na zdjęciach, uczniowie aktywnie włączali się w dzisiejszy koncert. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

GP