ESA w „Dwójce” – Razem wygramy ze smogiem!

Czy wiecie, że według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce?

Zanieczyszczenie powietrza to olbrzymi i realny problem, z którym borykamy się przede wszystkim w sezonie grzewczym – od jesieni do wiosny. Dlaczego? Głównym źródłem smogu w naszym kraju są gospodarstwa jednorodzinne i domowe piece.

Co wydostaje się kominów naszych domów? Dlaczego te substancje są tak szkodliwe? Co oddychanie zanieczyszczonym powietrzem ma wspólnego z paleniem papierosów? Na te i wiele innych pytań będziemy szukać odpowiedzi w ramach zajęć edukacji antysmogowej prowadzonych w naszej szkole!

Duża zmiana zaczyna się od małych kroków, od nas samych, dlatego postanowiliśmy dołączyć do ogólnopolskiego projektu z zakresu edukacji ekologicznej – Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA)! ESA to projekt realizowany od ponad trzech lat przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Biorą w nim udział szkoły i przedszkola z całej Polski. Dotychczas działania edukacyjne ESA objęły już ponad 200 tys. osób!

Nasza szkoła znalazła się teraz wśród innych placówek z całej Polski, które wspólnie chcą wygrać ze smogiem. Będziemy w ten sposób kształtować naszą świadomość w zakresie poprawy jakości powietrza i dowiemy się, co każdy z nas może zrobić dla swojego najbliższego otoczenia!

Więcej szczegółów na temat projektu znajdziecie w zakładce „O projekcie” na stronie: esa.nask.pl.

Zapraszamy również do obejrzenia krótkiego filmu na temat ESA:

oraz filmu „Tak chcę żyć”, w którym wzięły udział dzieci:

Koordynatorami z ramienia naszej szkoły są: p. Agnieszka Obst i p. Dobrochna Konieczna.