Dobre notatki to skarb

Dobre notatki to niezbędnik każdego ucznia w przygotowaniu do sprawdzianów, testów oraz egzaminów. To solidny „fundament do systematyzowania, zapamiętywania i utrwalania informacji”. Czy cudze notatki są lepsze? Niekoniecznie. Siadamy przed sprawdzianem czy egzaminem do niewyraźnej kopii, pełnej skrótów i odnośników, które są zrozumiałe tylko i  wyłącznie dla ich autora, nie dla nas. Co robić?!

Rozwiązaniem są: WŁASNE NOTATKI. Wiedza przetworzona pozostaje w głowie dłużej niż ta, którą się tylko przeczyta.

Wykonaj plan minimum:

1. Użyj ulubionych kolorów, żeby usystematyzować, spersonalizować, skomentować treści.

2. Podziel całość materiału na mniejsze części.

3. Wykorzystaj nielinearne metody notowania np. mapę myśli

4. Uatrakcyjnij notatkę wykonując własnoręcznie kolorowe rysunki, ilustracje, grafy.

Według dr Hanny Bednarek z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego „przestrzeganie tych kilku zasad sprawia, że można polepszyć swoje możliwości zapamiętywania nawet o 50%, a odpowiednio przygotowane notatki skracają czas poświęcony nauce do minimum”. Przygotowywanie notatek to umiejętność, która na pewno przyda się w przyszłym życiu zawodowym.


Nauczyciele bibliotekarze