DLACZEGO TECHNIKUM HANDLOWE?

Rozmowa z absolwentką Technikum nr 2 w zawodzie technik handlowiec – Anną Pruchnik

• Aniu, w jakich latach chodziłaś do naszej szkoły?

Do technikum handlowego uczęszczałam w latach 2016-2020.

• Czym zajmujesz się obecnie?

Pracuję w dziale finansowo-księgowym w firmie hodowlanej. Dodatkowo studiuję zaocznie finanse i rachunkowość.

• Dlaczego wybrałaś ZSP nr 2 w Krotoszynie i technikum handlowe? Co było głównym powodem?

Chciałam zdobyć doświadczenie zawodowe. Dyplom i odbyta praktyka okazały się kluczowa w dalszym życiu zawodowym. Wybrałam technikum handlowe ze względu na moje zainteresowania. Technikum w moim zawodzie bardzo dobrze przygotowało mnie do  studiów. Zagadnienia, z którymi spotkałam się do tej pory na studiach, zostały już omówione w technikum.

• Jakie przedmioty (zwłaszcza zawodowe) były dla Ciebie najbardziej interesujące i dlaczego?

Rachunkowość – pozwalała mi rozwinąć nie tylko umiejętności matematyczne, ale także zdolności analitycznego myślenia, czy zbierania wartościowych danych i ich interpretacji.

• Co z tego, czego nauczyłaś się w szkole, w zawodzie handlowca, przydaje Ci się teraz w pracy zawodowej?

W pracy przydaje mi się głównie wiedza zdobyta na przedmiotach zawodowych m.in. informacje, jak działa zasada podwójnego zapisu, jak działają konta syntetyczne i analityczne oraz co powinien zawierać bilans.

• Czy poleciłabyś młodszym koleżankom i kolegom naukę w technikum handlowym? I w jaki sposób mogłabyś ich zachęcić?

Tak, jak najbardziej polecam! Jest to szkoła, która uczy praktycznych rzeczy. Zdobycie tytułu technika umożliwia znalezienie ciekawej pracy od razu po ukończeniu szkoły.

• Czy uważasz, że technikum w zawodzie handlowca ma przyszłość we współczesnym świecie/Polsce/naszym regionie?

Uważam, że tak. W świecie dostępności tak wielu produktów warto nabyć takie umiejętności, które umożliwią sprzedaż właśnie naszego produktu.

• Aniu, byłaś jedną z najlepszych uczennic w naszej szkole, możesz powiedzieć, czy jesteś zadowolona ze swoich wyników na egzaminie zawodowym i maturalnym? I jak oceniasz przygotowanie do tych egzaminów w szkole?

Jestem zadowolona z osiągniętych wyników. Przygotowanie ze strony nauczycieli było na wysokim poziomie. Oprócz tego dużo swojego czasu poświęciłam na przygotowanie się do tych egzaminów.

• Czy chciałabyś dodać jeszcze coś od siebie?

Bardzo dobrze wspominam czas spędzony w tej szkole. Nawiązałam wiele przyjaźni z innymi uczniami, a także relacji z nauczycielami, na których pomoc mogę liczyć nawet teraz – po ukończeniu szkoły.

Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów zawodowych i życiowych.

Monika Figielek