Światowy Dzień Żywności w Dwójce

16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności. Święto to zostało ustanowione w 1979 roku przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa. Rok później Zgromadzenie Ogólne ONZ poparło inicjowanie obchodów tego dnia ze względu na fakt, że „żywność jest wstępnym warunkiem przetrwania i pomyślnego rozwoju człowieka i stanowi jego fundamentalną potrzebę” (rezolucja 35/70 z 5 grudnia). Do dnia dzisiejszego głód, niedożywienie i ubóstwo na świecie są jednymi z najważniejszych globalnych problemów. Celem przedsięwzięć organizowanych w Światowym Dniu Żywności jest zwiększenie świadomości na temat niemarnowania żywności. Rokrocznie w polskich gospodarstwach domowych na skutek złego przechowywania jedzenia i nieprzemyślanego planowania zakupów marnuje się aż 3 miliony ton żywności.

W ramach obchodów Światowego Dnia Żywności uczniowie spotkali się z Kamillą Zając. Pani dietetyk przybliżyła zasady racjonalnego żywienia. Różnorodność spożywanych produktów dostarczających składników odżywczych to warunek naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dobrze zbilansowana dieta pozwala uniknąć wielu chorób. Ważne jest, aby zakupy produktów spożywczych planować w przemyślany sposób, aby nie marnować dobra, jakim jest żywność.

Kolejnym gościem był Łukasz Wojciechowski. Pan Łukasz jest wielkim miłośnikiem pszczół. Prowadzi „Pasieki Melitta – Matki Pszczele”. Mogliśmy dowiedzieć się o zaletach spożywania miodu. Zaproszony gość opowiedział o rodzajach, właściwościach i sposobie przechowywania miodu. Z pewnością wielu z nas przekonało się, by włączyć ten zdrowy słodki smakołyk do swojej diety.

PR, KSz, fot. GP