Ciekawa lekcja geografii

Łódź, 17 października 2023 r.

Industrializacja w Łodzi oparta była przede wszystkim na napływających do miasta rzemieślnikach różnych specjalności włókienniczych. Gwałtowny rozwój Łodzi przeobraził ją w ciągu kilkudziesięciu lat z małego miasteczka w przemysłową metropolię. Zbieg różnych wydarzeń historycznych, oraz wieloletni brak inwestycji infrastrukturalnych, doprowadził do degradacji obszarów miejskich. W ramach rewitalizacji Łodzi opracowano i wdrożono Program Nowe Centrum Łodzi, który miał na celu m.in poprawę jakości życia oraz wprowadzenie do przestrzeni miejskiej innowacji technologicznych. Takim rozwiązaniem jest EC1 czyli nowoczesne Centrum Nauki i Techniki, mieszczące się w dawnej elektrociepłowni. Uczestniczyliśmy w pokazach prowadzonych przez animatorów, zapoznaliśmy się z interaktywnymi eksponatami. W planetarium oswoiliśmy się z tematem dotyczącym zmian klimatu. Zachwyciła nas atmosfera ulicy Piotrkowskiej. Nie omieszkaliśmy zajrzeć do Orientarium czyli najnowocześniejszego w Europie kompleksu hodowlanego poświęconego Azji Południowo-Wschodniej. Na koniec Manufaktura z Rynkiem Włókniarek Łódzkich – centrum kultury i rozrywki, które powstało w miejscu dawnej fabryki włókienniczej.

Dziękujemy Extratour Biuro Podróży za świetne pilotowanie wycieczki.

Nauczyciele geografii, fotorelacja: J. Płochecka kl. 2E, D. Konieczna, A. Obst.