Zaczytani cz.5

Danuta Szaflarska to jedna z najwybitniejszych polskich aktorek, ikona sztuki filmowej i teatralnej. Jej bogaty dorobek artystyczny tworzy ponad 40 ról filmowych i ponad 80 teatralnych. Występowała w Teatrze Telewizji, słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, serialach telewizyjnych. Podkładała również głos do filmów zagranicznych. Niezwykłe jest, że swoją karierę rozpoczynała w 1939 roku, a zakończyła w 2016 roku, mając 101 lat.

Postać tej wspaniałej kobiety i wybitnej artystki przybliżył Gabriel Michalik w pierwszej biografii poświęconej aktorce zatytułowanej „Danuta Szaflarska. Jej czas”. Autorem kierowały dwie pobudki: po pierwsze wewnętrzna i zewnętrzna młodość Danuty Szaflarskiej, po drugie kariera artystki i jej czasoprzestrzeń. XX wiek, na który przypada życie i praca zawodowa mistrzyni kina, to okres ważnych wydarzeń historycznych. Michalik przybliża nam postać Szaflarskiej począwszy od dzieciństwa, które aktorka spędziła w  Kosarzyskach, a następnie w Nowym Sączu. Już wtedy fascynowało ją aktorstwo, o czym świadczą słowa wypowiedziane po latach w jednym z wywiadów: „Uwielbiałam naśladować czyjeś gesty, sposób poruszania się (…). W Kosarzyskach robiliśmy też przedstawienia teatralne, w naszej wozowni. Przedstawiało się głównie to, co widzieliśmy w kościele. Najchętniej graliśmy msze, chrzciny, śluby.” Książka jest biografią wielowątkową. Tłem kariery Danuty Szaflarskiej stają się przemiany polskiego teatru. Poznajemy tu wiele ciekawych postaci, które wpłynęły na życie i pracę zawodową kobiety. Autor opisuje okres studencki w Warszawie, czasy okupacji i II wojny światowej. W biografii przeczytamy również o występie w „Zakazanych piosenkach” Leonarda Buczkowskiego, który był przełomowym w jej karierze aktorskiej. Danuta Szaflarska współpracowała z wieloma artystami, m.in. ze Stanisławem Różewiczem czy Gustawem Holoubkiem oraz występowała w licznych filmach wybitnych reżyserów, np. Agnieszki Holland, Andrzeja Wajdy, Juliusza Machulskiego.

„Danuta Szaflarska. Jej czas” to książka o niezwykłej, utalentowanej, pełnej wdzięku i pogody ducha kobiecie. Jej postawa wobec życia oraz umiejętność pokonywania przeszkód w trudnej rzeczywistości, budzą zachwyt i dają nadzieję.

Nauczyciele bibliotekarze