Zaczytani cz.25

Kto czytał „Poradnik pozytywnego myślenia” Matthew Quick’a ?

Bestseller „New York Timesa”.

To podnosząca na duchu powieść o miłości i szaleństwie. Jednak nie dajcie się zwieść tytułowi. „Poradnik pozytywnego myślenia” nie jest poradnikiem choć doskonale odzwierciedla życie, działania i tok myślenia głównego bohatera.

Pat pomimo choroby jest zdeterminowany, by jego życie wróciło na właściwy tor. Poznajemy go w momencie gdy matka odbiera go z zakładu psychiatrycznego. Rodzice chcą chronić syna, by szybciej stanął na nogi. Pat z kolei stara się postępować zgodnie ze swoją nową filozofią. Pamięta, by codziennie robić setki brzuszków, by czytać więcej książek, oraz by być miłym i życzliwym dla wszystkich. Najważniejszym jest pozytywne myślenie. Niestety nic się nie układa. Dodatkowo życie stawia przed Patem zwariowaną Tiffany.

Dorota Wellman napisała „dwoje do poprawki, czyli cudna historia nieźle zakręconej pary”. Na często przywoływanym przez nas portalu lubimyczytac.pl, można zapoznać się z wieloma recenzjami różnych książek. Wśród nich, te o „Poradniku pozytywnego myślenia”: „ zabawna i poruszająca powieść o spełnianiu marzeń i trzymaniu się nadziei choćby nie wiem co” lub „powieść faktycznie ma w sobie pozytywne przesłanie, które mówi o tym, że nie ważne co się w życiu wydarzy człowiek zawsze może zacząć wszystko od początku i być szczęśliwym. Trzeba sobie tylko pozwolić na tę drugą szansę”.


Warto dodać, że na podstawie wspomnianej książki powstał scenariusz filmu pod tym samym tytułem. Wśród odtwórców głównych ról same znane nazwiska, między innymi: Bradley Cooper, Jacki Weaver i Robert de Niro. Film został nominowany do nagrody przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej aż w ośmiu kategoriach, zaś odtwórczyni szalonej Tiffany w „Poradniku pozytywnego myślenia”– Jennifer Lawrence otrzymała Oscara w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa.

Zachęcamy do lektury.

Nauczyciele bibliotekarze