Zaczytani cz.10 – Agatha Christie

„Kryminał to obecnie jeden z najpopularniejszych gatunków nie tylko literackich, ale także w świecie filmu oraz gier komputerowych. Wiele osób uwielbia mrożące w żyłach krew historie lub zmuszające do wytężenia umysłu logiczne łamigłówki. A wy lubicie takie powieści?”

12 stycznia minęła 45 rocznica śmierci Agathy Christie, ”brytyjskiej autorki powieści kryminalnych i obyczajowych, cieszących się ogromną popularnością na całym świecie, cenionych za logiczną i precyzyjną konstrukcję intrygi oraz celność satyrycznych obserwacji.” To też najlepiej sprzedająca się autorka wszech czasów. W języku angielskim wydano ponad miliard egzemplarzy jej książek, zaś drugi miliard, to pozycje przetłumaczone na 45 języków obcych.

Agatha Mary Clarissa Miller nie uczęszczała do szkoły. Uczyła się w domu. W wieku 24 lat wyszła za mąż za pułkownika Archibalda Christie. W czasie I wojny światowej pracowała w szpitalu jako pielęgniarka oraz jako technik farmaceutyczny. Tutaj zaznajomiła się z zastosowaniem wielu leków, a co ważniejsze z truciznami. Wiedzę tę wykorzystała w czasie tworzenia powieści. Inspirację do swoich utworów Agatha Christie czerpała także z podróży po wykopaliskach, które odbywała ze swoim drugim mężem, archeologiem Maxem Mallowanem. Warto dodać, że w 1951 roku powieści tej brytyjskiej autorki zostały w Polsce objęte cenzurą i wycofane z bibliotek. Dziś bez przeszkód możemy przeszukiwać Internet, możemy skorzystać także z zasobów bibliotek w celu spotkania z bohaterami Agathy Christie.

Któż nie pamięta Herkulesa Poirota, postaci literackiej stworzonej przez Christie? Pojawia się w 30 książkach. Niski wzrost, jajowata głowa, starannie wypielęgnowane wąsy, obsesja na punkcie porządku i symetrii, a także pogarda wobec klasycznych metod detektywistycznych. To cechy charakterystyczne tego jegomościa. Po raz pierwszy Herkules Poirot pojawił się w powieści „Tajemnicza historia w Styles”, gdzie w klimacie starej angielskiej posiadłości, rodzinnych niesnasek i skandali, pracuje wraz z kapitanem Hastingsem, nad rozwiązaniem zagadki otrucia właścicielki rezydencji Styles Court. Sukcesywnie pojawiły się kolejne historie detektywistyczne, których głównym bohaterem był Herkules Poirot. To „Zabójstwo Rogera Ackroyda”, „Morderstwo w Orient Expressie”, Karty na stół”, „Śmierć na Nilu” czy „Pięć małych świnek”. W ostatniej powieści z Poirotem – „Kurtyna” , Christie uśmierca stworzoną przez siebie postać. W swoim pamiętniku przyznała, że Poirota uważała za nieznośnego i miała go po prostu dość 🙂

Sami oceńcie czy tak faktycznie jest. Czy słynny detektyw Herkules Poirot był nieznośny?

Zapraszamy do odwiedzin biblioteki szkolnej. Zachęcamy do lektury.

Nauczyciele bibliotekarze