„Wybierz Życie – Pierwszy krok”

Z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy 24 stycznia 2024, odbyła się prelekcja w ramach programu edukacyjnego „Wybierz Życie – Pierwszy krok”.

Prelekcję zorganizowała nauczycielka ZSP2 Dorota Szymczak. Pogadankę na ten temat poprowadziła Renata Drygas – pracownik ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Krotoszynie.

W wykładzie brali udział uczniowie klasy 3d, którzy mogli zgłębić swoją wiedzę na bardzo istotny temat jakim jest rak szyjki macicy i wirus HPV, w jaki sposób przenosi się do ludzkiego organizmu, jak można szczepić się przeciwko wirusowi HPV oraz o profilaktyce, zapobieganiu jak i leczeniu raka szyjki macicy, który w większości przypadków jest wywołany przez wirus HPV. Ponadto dowiedzieli się czym jest cytologia i kiedy powinna być wykonywana. Jednak najistotniejszą lekcją jaką wynieśli nasi uczniowie z tej prelekcji jest wiedza o konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych oraz systematycznych wizyt kontrolnych u lekarza.

Więcej informacji na temat profilaktyki raka szyjki macicy można przeczytać na stronie Stacji Sanitarno Epidemiologicznej: www.gov.pl/web/psse-krotoszyn

Dorota Szymczak, fot. DP